Wygląd twarzy po odchudzaniu nierzadko psuje nam radość z osiągnięcia szczupłej, wymarzonej sylwetki. Znaczny spadek masy ciała w dość krótkim czasie powoduje utratę elastyczności i jędrności skóry, może wpływać także na zmianę owalu twarzy. Jakie zabiegi medycyny estetycznej pozwolą nam w pełni cieszyć się ze zrzucenia zbędnych kilogramów i przywrócą twarzy po schudnięciu młody, atrakcyjny wygląd?
Jak zmienia się twarz po odchudzaniu?
Podskórna tkanka tłuszczowa ma bardzo duży wpływ na wygląd naszej twarzy: wypełnia i podtrzymuje skórę, zapewniając jej naturalne podparcie. Niestety, na skutek utraty znacznej ilości kilogramów, skóra twarzy traci elastyczność i gęstość: wiotczeje, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki. Mniej solidne stają się także połączenia pomiędzy skórą właściwą a naskórkiem, w efekcie czego owal twarzy opada.
Niekorzystne zmiany na twarzy po odchudzaniu najbardziej widoczne są w okolicach skroni, kości policzkowych oraz na obszarze skóry od skrzydełek nosa do kącików ust. Osoby, którym udało się znacznie zredukować wagę określają swoją twarz po schudnięciu jako „zapadniętą” i „obwisłą”. Twierdzą również, iż twarz po odchudzaniu dodaje im lat, sprawiając, że wyglądają nawet o 10 lat starzej.
Skuteczne zabiegi na twarz po odchudzaniu
Celem zabiegów medycyny estetycznej proponowanych osobom po intensywnym odchudzaniu jest odzyskanie pięknego, młodzieńczego konturu twarzy poprzez odbudowę “rusztowania” dla tkanek, zniwelowanie zmarszczek oraz nawilżenie i odżywienie skóry.
Efekty w postaci poprawy owalu twarzy oraz zredukowania niedoskonałości zwiotczałej skóry w postaci zmarszczek i bruzd uzyskać można między innymi dzięki zabiegom wolumetrii, czyli modelowaniu rysów twarzy bez skalpela, niciom PDO zapewniającym efekt natychmiastowego liftingu oraz zabiegom przy użyciu zagęszczonej energii ultradźwiękowej HIFU i radiofrekwencji mikroigłowej VIVACE.
Wolumetria na „obwisłą” skórę twarzy
Dzięki zabiegom wolumetrii możliwe jest skuteczne, bezpieczne i praktycznie bezbolesne modelowanie owalu „obwisłej” skóry twarzy po odchudzaniu. Wolumetria pozwala na odbudowę objętości zapadniętych policzków, wypełnienie zagłębień w okolicy skroni i „doliny łez”, uniesienie linii żuchwy oraz zmianę wyglądu podbródka.
W trakcie zabiegów wolumetrii twarzy najcześciej stosowane są preparaty na bazie kwasu hialuronowego, substancji naturalnie występującej w naszym ciele. Kwas hialuronowy nie tylko przywraca tkankom objętość, ale również – doskonale wypełnia zmarszczki oraz nawilża skórę, dzięki swoim zdolnościom do wiązania wody.
W przypadku twarzy po odchudzaniu rekomendowana jest również wolumetria z wykorzystaniem wypełniacza Crystalys na bazie hydroksyapatytu wapnia. Zastosowanie tego preparatu daje nie tylko natychmiastowy efekt w postaci odbudowy objętości i uniesienia owalu, ale również – zapewnia długofalową odbudowę „rusztowania” twarzy, poprzez stymulację produkcji kolagenu odpowiedzialnego za sprężystość i jędrność skóry.
Doskonałe rezultaty uzyskać można również stosując na twarz po schudnięciu lipofilling, inaczej lipotransfer, czyli przeszczep własnej tkanki tłuszczowej pacjenta lub pacjentki. Zabieg ten polecany jest zwłaszcza do wypełniania tak zwanej „doliny łez”, czyli ubytku tkanki tłuszczowej na granicy oczodołu i policzka.
Nici PDO na zapadnięte policzki i wiotki podbródek
Kolejną metodą, skutecznie poprawiającą owal twarzy po odchudzaniu, jest zabieg przy użyciu nici PDO, które pracują niczym mięśnie, pełniąc funkcję rusztowania dla zwiotczałej, „obwisłej” skóry. Wprowadzone podskórnie nici podciągają tkanki, które utraciły elastyczność i podwieszają je, zapobiegając ich ponownemu opadaniu.
Naturalny efekt, bez widocznych blizn oraz zniekształcenia ekspresji twarzy, widoczny jest natychmiast po zabiegu i utrzymuje się nawet do dwóch lat. Użycie nici PDO wskazane jest zwłaszcza w walce zapadniętymi policzkami, tzw. chomikami oraz wiotkim podbródkiem.
HIFU i radiofrekwencja mikroigłowa VIVACE
Oprócz mezoterapii oraz nici PDO skutecznym sposobem na przywróceniu twarzy po odchudzaniu młodego, atrakcyjnego wyglądu jest również HIFU (High Intensity Focused Ultrasound), czyli zabieg wykorzystujący ultradźwięki o wysokim natężeniu. Dzięki HIFU uzyskać można trwały efekt liftingu na poziomie głębokich warstw skóry. Ultradźwięki uszkadzają włókna kolagenowe, pobudzając w ten sposób skórę do regeneracji i przebudowy. Już po pierwszym zabiegu widoczna jest znacząca poprawa jakości i napięcia skóry. Korzystając z dobrodziejstw technologii HIFU – oprócz ujędrnienia zwiotczałej skóry twarzy po odchudzaniu – możliwe jest także uwydatnianie linii żuchwy i podniesienie zapadniętych policzków.
Szukając ratunku dla wiotkiej, pozbawionej jędrności twarzy po odchudzaniu warto skorzystać także z zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej VIVACE, nazywanej termoliftingiem skóry. Poprzez nakłuwanie skóry mikroigłami, tkanki są uszkadzane i pobudzane – w bezpieczny i kontrolowany sposób – do naturalnej regeneracji. Kolejnym etapem zabiegu jest podgrzanie skóry za pomocą fali radiowej, stymulującej odnowę tkanek, dzięki czemu uzyskuje się efekt w postaci znaczącej poprawy gęstości, napięcia i elastyczności skóry twarzy.
Przedstawione zabiegi powinny być dobierane w zależności od potrzeb danej osoby, jej wieku, kondycji tkanek, a także ewentualnych przeciwwskazań. Lekarz medycyny estetycznej na konsultacji zarekomenduje najlepszy wybór. Warto także wiedzieć, że niektóre zabiegi można łączyć, by osiągnąć jeszcze lepszy efekt.