Zmarszczki są nieuchronną konsekwencją procesu starzenia. Na ich powstawanie wpływ ma jednak nie tylko mijający czas. Wiedza o tym, jakie są rodzaje zmarszczek oraz dlaczego powstają, jest naszym sprzymierzeńcem w walce o gładką, młodo wyglądającą twarz. Zapraszamy do naszego przeglądu, w którym znajduje się nie tylko charakterystyka różnych zmarszczek, ale też polecane metody ich wygładzania.
Zmarszczki mimiczne
Pierwszym rodzajem zmarszczek, które pojawiają się na twarzy, są zmarszczki mimiczne. Widoczne są one już u młodych osób około 25. roku życia. Mechanizm powstawania zmarszczek mimicznych związany jest z ekspresją naszej twarzy: śmianiem się, mrużeniem oczu oraz marszczeniem brwi, stąd też zmarszczki te nazywane są również zmarszczkami dynamicznymi.
Stałe, powtarzające się ruchy mięśni mimicznych pozostawiają na skórze ślady w postaci cienkich, początkowo ledwo widocznych linii, zlokalizowanych w okolicy oczu, czoła, pomiędzy brwiami oraz na wysokości nosa i ust. Z czasem zmarszczki mimiczne ulegają pogłębieniu i stają się coraz bardziej widoczne, nadając naszej twarzy zmęczony, zatroskany wyraz.
Jakie zabiegi na zmarszczki mimiczne?
Najpopularniejszą metodą skutecznie niwelującą zmarszczki mimiczne jest botoks. Wstrzyknięcie niewielkiej ilości toksyny botulinowej do wybranych mięśni twarzy powoduje ich rozluźnienie, przez co zmarszczki mimiczne na czole wygładzają się, „lwia zmarszczka” pomiędzy brwiami ulega spłyceniu, a tzw. „kurze łapki” w okolicy oczu zostają zredukowane.
W przypadku płytkich, drobnych zmarszczek mimicznych dobre efekty mogą przynosić peelingi chemiczne DermaQuest, intensywnie złuszczające skórę przy pomocy odpowiednio dobranej mieszaniny związków chemicznych, czyli tzw. kwasów o określonym stężeniu. Trzeba jednak pamiętać, że głównym zastosowaniem peelingów jest pobudzenie skóry do przebudowy. Nie są to zabiegi rekomendowane jako typowo przeciwzmarszkowe.
Zmarszczki grawitacyjne
Kolejny rodzaj zmarszczek to zmarszczki grawitacyjne, pojawiające się w nieco późniejszym etapie życia, bo około 40.-45. roku. Są one efektem działania siły grawitacji oraz postępującej z biegiem czasu utraty kolagenu, a co za tym idzie – zmniejszenia sprężystości skóry. Wiotka, pozbawiona elastyczności skóra staje się coraz bardziej podatna na grawitację: opada, zmieniając kontury naszej twarzy. W ten sposób powstają głębokie bruzdy nosowo-wargowe oraz tak zwane linie marionetki, a policzki stają się obwisłe.
Zabiegi na zmarszczki grawitacyjne
W przypadku zmarszczek grawitacyjnych doskonale sprawdzają się wypełniacze zmarszczek. Rodzaje wypełniaczy dobierane są przez lekarza podczas indywidualnej konsultacji. Najczęściej stosowanym wypełniaczem jest kwas hialuronowy – pozwala na uzyskanie efektu tzw. miękkiego liftingu, poprzez uzupełnienie tkanki w miejscu wstrzyknięcia, przywrócenie jej objętości oraz odbudowanie „rusztowania” dla skóry.
Skutecznym zabiegiem redukującym zmarszczki grawitacyjne jest także zabieg przy użyciu innowacyjnych nici PDO, dzięki którym skutecznie poradzić można sobie z opadającymi policzkami lub zwiotczałym podbródkiem. Wprowadzone pod skórę nici wzmacniają i unoszą skórę, pracując niczym mięśnie podtrzymujące tkanki. Dzięki niciom skóra zyskuje solidne rusztowanie, a efekt w postaci poprawy konturów twarzy widoczny jest natychmiast po zabiegu. Rezultaty utrzymują się nawet do dwóch lat.
Zmarszczki posłoneczne
Promieniowanie UV zmienia nie tylko kolor skóry, ale również jej strukturę. Pod wpływem promieni słonecznych uszkodzeniu ulegają włókna kolagenu, przez co skóra traci sprężystość, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki w postaci siateczki drobnych linii. Często zmarszczkom posłonecznym towarzyszą nieestetycznie wyglądające przebarwienia oraz pajączki. Skuteczną odpowiedzią medycyny estetycznej na ten rodzaj zmarszczek są peelingi chemiczne: wyrównują koloryt skóry, zmniejszają przebarwienia oraz spłycają zmarszczki, silnie nawilżając oraz wygładzając skórę.
Bardzo dobre efekty w redukowaniu zmarszczek posłonecznych osiągnąć można również przy użyciu laseroterapii. Zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego CO2 polecane są zwłaszcza osobom z pierwszymi oznakami fotostarzenia, z płytkimi zmarszczkami i powierzchniowymi przebarwieniami skóry.
Wśród metod rekomendowanych w przypadku tego rodzaju zmarszczek jest ponadto mezoterapia – po serii zabiegów dochodzi do znaczącej redukcji istniejących zmarszczek oraz rozjaśnienia przebarwień. Pełen efekt widoczny jest po serii 4-6 zabiegów powtarzanych cyklicznie co 2-4 tygodnie.
Zmarszczki senne
Zmarszczki senne powstają na skutek odgniatania się skóry twarzy podczas snu. Najczęściej są asymetryczne i pojawiają się przy oczach, na wysokości skroni, na policzkach, czole oraz szyi i dekolcie. U osób o jędrnej i sprężystej skórze zmarszczki senne wygładzają się w ciągu dnia. Wraz z wiekiem jednak linie i zagniecenia utrwalają się.
W zwalczaniu tego rodzaju zmarszczek pomocna będzie między innymi radiofrekwencja mikroigłowa VIVACE, czyli podgrzewanie skóry za pomocą fali radiowej. Metoda ta poprawia elastyczność i gęstość skóry oraz aktywuje naturalne procesy regeneracyjne.
Rodzaje zmarszczek według głębokości
Rodzaje zmarszczek możemy sklasyfikować także ze względu na ich głębokość. Według tego podziału, wyróżnić możemy zmarszczki powierzchniowe, których głębokość nie przekracza 0,05 mm oraz zmarszczki głębokie – o głębokości powyżej 0,05 mm.
Do zmarszczek powierzchniowych zaliczyć możemy głównie zmarszczki mimiczne w początkowym stadium, a do zmarszczek głębokich – zmarszczki pionowe oraz poziome bruzdy. Pamiętać należy oczywiście o tym, że zaniedbane zmarszczki powierzchniowe wraz z upływem czasu mogą przekształcić się w zmarszczki głębokie. Dlatego tak ważne jest, by korzystać z zabiegów profilaktycznych anti-aging, jak np. mezoterapia, wampirzy lifting, zabiegi w wykorzystaniem CGF, czyli skoncentrowanych czynników wzrostu, które regulują procesy regeneracyjne skóry.