Preparaty do mezoterapii – co kryje się w ampułkach? Z czego komponowane są koktajle?

Preparaty do mezoterapii - ampułki z koktajlami

Preparaty do mezoterapii zawierają bogactwo cennych substancji. Regenerują, rewitalizują oraz stymulują produkcję elastyny i kolagenu, znacząco poprawiając jakość oraz wygląd naszej skóry. Co dokładnie kryje się w ampułkach do mezoterapii oraz jak szybko widoczne są efekty ich działania?

Substancje wykorzystywane w zabiegach mezoterapii

Substancje stosowane w mezoterapii igłowej oraz mikroigłowej występować mogą pojedynczo lub w postaci koktajli o różnym stężeniu i składzie. W zależności od rodzaju zabiegu oraz indywidualnych potrzeb pacjenta, stosuje się preparaty do mezoterapii z kwasem hialuronowym lub koktajle do mezoterapii zawierające – poza kwasem hialuronowym – antyoksydanty i inne witaminy, mikroelementy oraz aminokwasy.

Oprócz wyżej wymienionych substancji podczas mezoterapii wykorzystywane jest również osocze bogatopłytkowe oraz CGF, czyli skoncentrowane czynniki wzrostu pozyskiwane z krwi pacjenta, działające w połączeniu z komórkami macierzystymi.

Kwas hialuronowy w mezoterapii

Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie. Dzięki temu, że posiada zdolność do wiązania i zatrzymywania wody, zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie, sprężystość i jędrność. Dodatkowo – kwas hialuronowy tworzy rodzaj podłoża o żelowej konsystencji, z którym łączą się włókna kolagenu i elastyny, odpowiadające między innymi za prawidłowe napięcie skóry.

Niestety wraz z wiekiem zawartość kwasu hialuronowego w tkankach maleje. Skóra staje się sucha, wiotka, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki. Zastosowanie kwasu hialuronowego do mezoterapii igłowej i mikroigłowej znacząco poprawia kondycję skóry oraz eliminuje oznaki starzenia Pobudzone zostają naturalne procesy regeneracji, a zmarszczki ulegają redukcji.

Antyoksydanty i inne witaminy w koktajlach

Antyoksydanty, nazywane również przeciwutleniaczami, są grupą substancji usuwających z organizmu nadmiar wolnych rodników i spowalniających procesy starzenia.

Do najbardziej popularnych antyoksydantów należą witaminy A, E oraz C. Wśród substancji stosowanych w mezoterapii igłowej oraz mikroigłowej o działaniu antyoksydacyjnych znajdziemy również koenzym Q10,  polifenole i flawonoidy.

Witaminy w pielęgnacji skóry

Witamina A

Witamina A oraz retinoidy, czyli grupa związków chemicznych wykazujących aktywność i właściwości witaminy A, należą do najbardziej skutecznych składników preparatów przeciwstarzeniowych.

Dzięki zastosowaniu witaminy A uzyskać można znaczącą poprawę gęstości i napięcia skóry, spłycenie zmarszczek, wygładzenie naskórka, zmniejszenie szorstkości skóry oraz redukcję przebarwień. Retinoidy pobudzają ponadto wytwarzanie włókien kolagenowych, eliminują zniszczone włókna elastynowe oraz przyczyniają się do wzrostu nowych naczyń krwionośnych.

Witamina E

Witamina E, posiadająca silne właściwości antyoksydacyjne, nazywana jest „witaminą młodości”. Dzięki zastosowaniu tej witaminy w preparatach do mezoterapii igłowej i mikroigłowej  skóra staje się mniej podatna na procesy starzenia oraz powstawania zmarszczek. Poprawia się jej nawilżenie, ukrwienie oraz elastyczność.

Dodatkowo witamina E działa fotoprotekcyjnie, czyli chroni przed skutkami promieniowania UV i zwiększa wykorzystanie tlenu w komórkach, co ma korzystny wpływ na proces gojenia się ran.

Witamina C

Synergistycznie z witaminą E działa witamina C, czyli kwas askorbinowy. Oprócz działania antyoksydacyjnego, witamina C odgrywa znaczącą rolę w procesie rewitalizacji skóry: wygładza szorstką powierzchnię naskórka, rozjaśnia przebarwienia oraz poprawia koloryt skóry. Dzięki zastosowaniu witaminy C w preparatach do mezoterapii skóra staje się dobrze nawilżona, napięta, wygląda młodziej i bardziej promiennie.

Koenzym Q10

Koenzym Q10, znany również pod nazwą ubichinon, wytwarzany jest naturalnie przez każdy organizm. Wraz z upływem lat jego ilość w ciele maleje. Podobnie jak pozostałe antyoksydanty, koenzym Q10 zwalcza wolne rodniki, spowalniając procesy starzenia się skóry: likwiduje istniejące już zmarszczki, regeneruje skórę, chroniąc ją przed niedotlenieniem oraz pobudzając jej metabolizm i regenerację.

Mezoterapia skóry szyi i dekoltu

Polifenole

Polifenole to grupa substancji wychwytujących wolne rodniki. Opóźniają procesy starzenia się skóry, likwidują przebarwienia, są również naturalnym filtrem promieniochronnym, zwłaszcza wobec promieni UVA.

Flawonoidy 

Flawonoidy – na przykład kemferol lub sylimaryna – łagodzą stany zapalne, pełniąc ważną rolę w łagodzeniu efektów starzenia się, hamują hialuronidazę oraz elastazę, a także wzmacniają tkankę łączną, uszczelniają krwionośne oraz zwiększają nawilżenie i napięcie skóry.

Mikroelementy w preparatach do mezoterapii

Kolejną, liczną grupą substancji stosowanych w mezoterapii igłowej i mikroigłowej są mikroelementy: żelazo, cynk, mangan, molibden, krzem i selen.

Żelazo w koktajlach do mezoterapii wspomaga regenerację skóry i jest niezbędnym składnikiem w syntezie kolagenu.

Cynk działa przeciwzapalnie i bakteriostatycznie, łagodzi stany zapalne, chroni przed promieniowaniem UV, ma właściwości ściągające i przeciwłojotokowe.

Mangan ma wpływ na zawartość kolagenu w skórze, wspomaga również działanie adenozyny, polegające na rozluźnieniu włókien mięśniowych, co w efekcie prowadzi do korekcji zmarszczek i wygładzenia skóry.

W preparatach do mezoterapii znajdziemy również molibden regenerujący uszkodzone tkanki skóry oraz krzem wzmacniający i uelastyczniający ścianki naczyń krwionośnych oraz regulujący nadmierne wydzielanie sebum.

Wśród substancji stosowanych w mezoterapii igłowej z grupy mikroelementów ważną rolę odgrywa także selen. Hamuje proces starzenia się skóry, zmniejszając uszkodzenia kolagenu, które wynikają z działania wolnych rodników, zmiękcza, wygładza oraz nawilża skórę, poprawiając jej elastyczność.

Osocze bogatopłytkowe - zabieg wykonywany na szyi

Aminokwasy

Aminokwasy znajdujące się w preparatach do mezoterapii to prawdziwa bomba odżywcza dla skóry. Dzięki swojej zdolności do wiązania cząsteczek wody i zatrzymywania ich w naskórku, mają korzystny wpływ na poziom nawilżenia skóry (zwłaszcza prolina, asparagina, lizyna i glicyna).

Koktajle do mezoterapii mikroigłowej i igłowej z grupy aminokwasów zawierają między innymi:

  • taurynę – przywracającą skórze witalność i regenerującą naskórek,
  • glutation – aminokwas skutecznie likwidujący przebarwienia skóry.

Kwasy tłuszczowe

Popularnym składnikiem preparatów do mezoterapii igłowej i mikroigłowej są również kwasy tłuszczowe. W koktajlach do mezoterapii znajdziemy przede wszystkim kwasy omega-3 (kwas α-linolenowy i dokozaheksaenowy) oraz omega-6 (kwas linolowy, γ-linolenowy czy arachidonowy).

Podawane podczas zabiegów mezoterapii kwasy tłuszczowe chronią naskórek przed nadmiernym wysuszeniem, ułatwiają jego regenerację, niwelują uczucie szorstkości i napięcia skóry.

Osocze bogatopłytkowe i CGF

Zamiast kwasu hialuronowego i gotowych koktajli odżywczych podczas mezoterapii często wykorzystywane jest osocze bogatopłytkowe (Platelet Rich Plasma) pozyskiwane z krwi pacjenta. Dzięki serii zabiegów mezoterapii osoczem bogatopłytkowym możliwe jest osiągniecie rezultatu w postaci znaczącego odmłodzenia, rewitalizacji i odżywienia skóry.

Pierwszą widoczną zmianą jest poprawa gęstości, kolorytu i napięcia skóry oraz redukcja zmarszczek. Osocze jest produktem w 100% biokompatybilnym, zabiegi przy jego użyciu polecane są zwłaszcza osobom uczulonym na poszczególne składniki koktajli do klasycznej mezoterapii.

Coraz większą popularnością cieszy się również mezoterapia przy użyciu CGF – skoncentrowanych czynników wzrostu wraz z komórkami macierzystymi, regulującymi procesy regeneracyjne skóry. Efekty w postaci redukcji drobnych zmarszczek, zwiększonej elastyczności, jędrności i ogólnej poprawy kondycji skóry, osiągane są w przypadku mezoterapii skoncentrowanymi czynnikami wzrostu w sposób całkowicie bezpieczny, wolny od ryzyka alergii i powikłań.

Skoncentrowane czynniki wzrostu - zabieg w Re Vitae Kielce
Terapia skoncentrowanymi czynnikami wzrostu (CGF) w naszej klinice Re Vitae w Kielcach

Jak widać – substancji wykorzystywanych w mezoterapii jest ogrom, dlatego warto zdać się na rekomendację doświadczonego specjalisty, który najlepiej oceni potrzeby danej skóry i dobierze właściwy preparat.

Masz pytania?

Jeśli masz jakieś pytania po przeczytaniu artykułu koniecznie zadzwoń lub napisz do nas! Czekamy na Ciebie!