Kwas hialuronowy – czym jest, jak działa, jakie ma właściwości? Kompendium wiedzy

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej

Kwas hialuronowy, nazywany „eliksirem młodości”, jest obecnie najczęściej stosowanym w medycynie estetycznej wypełniaczem tkankowym. Specjaliści cenią go ze względu na niskie ryzyko wystąpienia powikłań, a pacjenci za szybkość działania i niewątpliwą skuteczność. Czym jest kwas hialuronowy, jakie ma zastosowanie, czego nie wolno robić po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego? Na te pytania odpowiadamy w naszym kompendium.  

Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w organizmie. Aż 56% całkowitej zawartości kwasu hialuronowego w ciele człowieka skumulowana jest w skórze. Kwas hialuronowy obecny jest ponadto w gałce ocznej, płynie łzowym, tkance łącznej, chrząstce szklistej, płynie maziowym stawów czy dyskach międzykręgowych.

Z biegiem czasu oraz pod wpływem promieni UV ilość kwasu hialuronowego w tkankach maleje. Dlatego też coraz częściej niedobory kwasu hialuronowego uzupełnia się poprzez dostarczanie go z zewnątrz w formie iniekcji.

Kwas hialuronowy, stosowany obecnie w gabinetach medycyny estetycznej, otrzymywany jest metodą biotechnologiczną z bakterii Streptococcus equi i oczyszczany zgodnie z obowiązującymi na świecie normami. Im stopień oczyszczenia kwasu hialuronowego jest wyższy, tym preparat jest bezpieczniejszy, trwalszy i lepszy jakościowo.

Jakie właściwości posiada kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy ma zdolność do wiązania i zatrzymywania wody. Tworzy ponadto w skórze rodzaj podłoża o konsystencji żelu, z którym łączyć mogą się włókna kolagenu i elastyny. Oprócz utrzymania prawidłowego nawodnienia i nawilżenia tkanek, kwas hialuronowy wypełnia ponadto przestrzenie międzykomórkowe, zapewnia prawidłową aktywność komórek należących do układu immunologicznego skóry, eliminuje wolne rodniki oraz wspomaga regenerację i proces gojenia się ran.

To właśnie dzięki kwasowi hialuronowemu oraz jego właściwościom nasza skóra jest sprężysta, elastyczna i jędrna. Niestety, wraz z upływem czasu oraz pod wpływem ekspozycji na słońce, zawartość kwasu hialuronowego w tkankach jest coraz niższa, przez co skóra staje się zwiotczała, poszarzała i pozbawiona elastyczności, a na jej powierzchni zaczynają pojawiać się zmarszczki.

Działanie kwasu hialuronowego wstrzykniętego w skórę
Wizualizacja działania kwasu hialuronowego wstrzykniętego w skórę: więcej elastyny, włókien kolagenowych, fibroblastów, wygładzenie

Jakie są zastosowania kwasu hialuronowego?

Kwas hialuronowy, dzięki swojemu szerokiemu zakresowi działania, z powodzeniem używany jest w wielu dziedzinach medycyny: okulistyce, chirurgii, ginekologii, reumatologii oraz ortopedii.

W medycynie estetycznej kwas hialuronowy stosuje się zabiegów wypełniania bruzd i zmarszczek, przywracania objętości tkanek oraz ujędrniania i odmładzania skóry, zarówno twarzy, jak i szyi oraz rąk. Zastosowanie kwasu hialuronowego jest wskazane zwłaszcza do redukcji zmarszczek niepoddających się działaniu toksyny botulinowej, wypełniania bruzd nosowo-wargowych, „lwiej zmarszczki” czy linii marionetki.

Kwas hialuronowy znajduje także zastosowanie w zabiegach poprawiających owal twarzy (wolumetria) oraz usuwających objawy starzenia (mezoterapia). Ponadto niezwykle popularne jest powiększanie i modelowanie ust kwasem hialuronowym.

Kwas hialuronowy - modelowanie policzków
Kwas hialuronowy w wolumetrii twarzy – efekty osiągnięte w naszej klinice

Jak często stosować kwas hialuronowy? 

Efekty zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego są natychmiastowe, ale nie pozostają na stałe.  W zależności od rodzaju zastosowanego preparatu oraz miejsca iniekcji, rezultaty utrzymują się od 4 do 12 miesięcy.  To, jak często stosować kwas hialuronowy, zależy ponadto od wieku pacjenta, jego trybu życia i kondycji skóry.

Czy kwas hialuronowy jest bezpieczny? 

Zabiegi przy użyciu kwasu hialuronowego są bezpieczne i zawsze poprzedza je konsultacja lekarska. Oczywiście pamiętać należy o przeciwwskazaniach. Iniekcji kwasem hialuronowym nie powinno wykonywać się między innymi w ciąży, podczas karmienia piersią, w trakcie przechodzenia infekcji czy niektórych chorób skóry. Przed zabiegiem z użyciem kwasu hialuronowego nie należy również przyjmować leków zmniejszających krzepliwość krwi (aspiryna, witamina E).

Czy można być uczulonym na kwas hialuronowy?

Używany podczas zabiegów syntetyczny kwas hialuronowy jest w 99% identyczny z organicznym, naturalnie występującym w organizmie kwasem hialuronowym. Dzięki temu uczulenie na kwas hialuronowy praktycznie się nie zdarza. Przed zabiegiem z zastosowaniem kwasu hialuronowego nie ma konieczności wykonywania próby uczuleniowej.

Czy po zabiegu z kwasem hialuronowym występują powikłania?

Po zabiegach z użyciem kwasu hialuronowego wystąpić mogą miejscowe reakcje w okolicy korygowanej tkanki: niewielki obrzęk, delikatne zasinienie, zaczerwienienie oraz uczucie dyskomfortu w miejscach iniekcji kwasu hialuronowego.

Efekty uboczne zdarzają się jednak rzadko, są przemijające i ustępują zazwyczaj w przeciągu 72 godzin. Ewentualne wystąpienie po kwasie hialuronowym skutków ubocznych jest kwestią indywidualną każdego pacjenta.

Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego
Iniekcja kwasu hialuronowego w Re Vitae w Kielcach

Jakie są zalecenia po zabiegu z kwasem hialuronowym? 

Aby uniknąć powikłań i w pełni móc cieszyć się efektami zastosowania kwasu hialuronowego, należy stosować się do zaleceń lekarskich. Miejsca iniekcji powinno utrzymywać się w szczególnej czystości.

Przez pierwsze 48 godzin od zabiegu należy unikać wahań temperatury otoczenia, opalania się, korzystania z sauny, łaźni, solarium i kriokomory, a także przebywania w temperaturze poniżej 0 st. C oraz wykonywania forsownych ćwiczeń.

Czego nie wolno robić po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego? 

Co najmniej przez miesiąc od wstrzyknięcia kwasu hialuronowego niewskazane jest stosowanie laseroterapii i innych zabiegów podnoszących temperaturę tkanek w okolicy iniekcji.

Masz pytania?

Jeśli masz jakieś pytania po przeczytaniu artykułu koniecznie zadzwoń lub napisz do nas! Czekamy na Ciebie!