Zmarszczki mimiczne są pierwszym sygnałem upływającego czasu. Na szczęście medycyna estetyczna dysponuje szerokim wachlarzem zabiegów opóźniających procesy starzenia oraz pozwalających na odzyskanie gładkiej, młodo wyglądającej skóry twarzy. Jak pozbyć się zmarszczek mimicznych oraz ograniczyć ich powstawanie w przyszłości?
Czym są zmarszczki mimiczne i jak powstają?
Zmarszczki mimiczne pojawiają się najwcześniej z całej grupy zmarszczek, bo już około 20-25 roku życia. Powstają na czole, w okolicy oczu, pomiędzy brwiami oraz na wysokości nosa i ust, głównie na skutek naturalnych, powtarzalnych ruchów skóry nad mięśniami mimicznymi twarzy.
Do czynników sprzyjających pojawianiu się zmarszczek mimicznych zaliczyć można ponadto niewłaściwą dietę, zbyt małą ilość snu, niewystarczające nawodnienie organizmu, nieprawidłową pielęgnację, używki, a także nadmierną ekspozycję na słońce.
Rodzaje zabiegów na zmarszczki mimiczne
Toksyna botulinowa, nazywana potocznie botoksem, zabiegi wypełniające z użyciem kwasu hialuronowego, mezoterapia, laser frakcyjny, radiofrekwencja, lifting nićmi PDO, mikrodermabrazja, peelingi chemiczne – to jedne z najbardziej popularnych i skutecznych metod usuwania zmarszczek mimicznych.
Lekarz medycyny estetycznej wybiera odpowiednie rozwiązanie podczas indywidualnej konsultacji, dopasowując rodzaj zabiegu do umiejscowienia oraz głębokości zmarszczek, a także potrzeb i oczekiwań pacjenta.
Jak spłycić zmarszczki na czole?
Zmarszczki poziome czoła oraz pionowe zmarszczki między brwiami, tworzące tak zwaną „lwią bruzdę”, początkowo są ledwo zauważalne, pogłębiają się jednak z wiekiem. Związane jest to między innymi ze zmniejszaniem się w skórze poziomu kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego.
Najlepsze rezultaty w przypadku zmarszczek mimicznych na czole, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, widoczne są po zastosowaniu toksyny botulinowej, czyli botoksu. Efekty w postaci spłycenia lwiej zmarszczki oraz wyrównania nierówności na skórze czoła, a co za tym idzie – złagodzenia rysów twarzy, widoczne są już po ok. 2 tygodniach od zabiegu i utrzymują się od 4 do 5 miesięcy.
Oprócz botoksu, popularną metodą jest wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym. Znacząca poprawa jędrności oraz nawilżenia skóry czoła po zastrzykach z kwasu hialuronowego utrzymuje się nawet do 12 miesięcy. Iniekcje botoksem i kwasem hialuronowym można łączyć (ten drugi zabieg przeprowadzić po ok. 2 tygodniach po zastosowaniu toksyny botulinowej), gdy zmarszczki mimiczne są głębokie.
W przypadku płytkich zmarszczek na czole zadowalające efekty osiągnąć można także dzięki mezoterapii oraz użyciu lasera frakcyjnego, pobudzającego skórę do regeneracji.
Jak pozbyć się zmarszczek pod oczami oraz wokół oczu?
Zmarszczki mimiczne w okolicy oczu bardzo często są pierwszą oznaką wiotczenia skóry. Za ich powstawanie w pierwszej kolejności odpowiada nasza ekspresja twarzy. Uśmiech, grymas złości, płacz, mrużenie oczu, brak korekcji wady wzroku – to czynniki, które sprawiają, że przy zewnętrznych kącikach oczu pojawiają się tak zwane „kurze łapki”, rozdzielające się na kilka poziomych linii biegnących w kierunku skroni.
Redukcja zmarszczek mimicznych okolic oczu odmładza spojrzenie nawet o kilka lat. Popularnym i skutecznym sposobem na „kurze łapki” jest botoks.
Wśród zabiegów rekomendowanych do redukcji zmarszczek mimicznych okolic oczu jest ponadto mezoterapia osoczem bogatopłytkowym (tzw. wampirzy lifting). Podczas zabiegu wykorzystuje się osocze bogatopłytkowe pozyskiwane z krwi pacjenta. Najlepszy efekt w postaci regeneracji, odżywienia, poprawy gęstości i napięcia skóry wokół oczu osiągnąć można po serii 2-4 zabiegów powtarzanych w ciągu roku.
Kolejnym zabiegiem rekomendowanym do wygładzania zmarszczek wokół oczu jest innowacyjny lifting nićmi PDO – szybka i bezbolesna metoda dająca natychmiastowy efekt w postaci naturalnego liftingu, bez widocznych nacięć i blizn. Zabieg polega na implantacji podskórnych nici, wzmacniających, napinających i unoszących skórę. Rezultaty w postaci znacznego odmłodzenia skóry wokół oczu utrzymują się nawet do dwóch lat.
Jak wygładzić zmarszczek wokół ust?
Zmarszczki mimiczne wokół ust, nazywane potocznie „zmarszczkami palacza”, to nieestetyczne pionowe bruzdy nad górną wargą. W głównej mierze ich powstawanie jest następstwem charakterystycznego ułożenia ust podczas palenia papierosów – regularne napinanie mięśni mimicznych nad ustami powoduje, że skóra tej okolicy twarzy szybciej wiotczeje. Czynnikami przyczyniającymi się do powstawania zmarszczek wokół ust jest również częste picie napojów przez słomkę oraz żucie gumy. Nie bez znaczenia jest także nadmierna ekspozycja skóry na promienie słoneczne albo braki w uzębieniu. Nierzadko zmarszczkom palacza towarzyszą bruzdy przynosowe, postarzające i nadające twarzy smutny, zmęczony wyraz.
Głębsze, bardziej widoczne zmarszczki mimiczne wokół ust najskuteczniej redukować dwuetapowo, łącząc zabieg z użyciem toksyny botulinowej z wypełnianiem zmarszczek kwasem hialuronowym. Zastosowanie botoksu zmniejsza napięcie mięśni wokół ust, powodując ich relaksację i „rozprostowanie”, a kwas hialuronowy, zaaplikowany w kolejnym etapie – do dwóch tygodni po botoksie – wypełnia bruzdy, eliminując zmarszczki palacza oraz zwiększając jędrność i napięcie skóry w okolicy ust.
W przypadku zmarszczek mimicznych wokół ust dobre efekty przynieść może także mezoterapia, zabiegi z użyciem lasera lub nici PDO.