Jak poprawić owal twarzy? Zabiegi, które wymodelują twarz

Jak poprawić owal twarzy - zabiegi modelujące twarz

Po 40. roku życia – oprócz zmarszczek – dla wielu osób zauważalnym problemem staje się utrata młodzieńczego owalu twarzy. Objawy takie jak opadające policzki czy nieregularna linia żuchwy to częsty powód wizyt w klinice medycyny estetycznej. Jak poprawić owal twarzy? Przedstawiamy kilka skutecznych metod. 

Owal twarzy – jakie zmiany zachodzą w nim wraz z wiekiem?

Owal twarzy po 40. roku życia ulega zmianom pod wpływem naturalnych procesów starzenia się. Główny wpływ na to mają zmiany w produkcji kolagenu i elastyny – podstawowego jej budulca. Z biegiem czasu dochodzi także do stopniowej utraty tkanki tłuszczowej, co widoczne jest szczególnie w okolicy policzków, skroni i wokół ust. W mniejszym stopniu zanikowi ulega też tkanka kostna, a mięśnie tracą sprężystość.

W jaki dokładnie sposób objawia się utrata młodzieńczego owalu twarzy? Najczęściej pierwszym widocznym symptomem są bruzdy nosowo-wargowe – pionowe wgłębienia prowadzące od nosa aż do ust. Późniejsze objawy to wyostrzenie rysów, utrata jędrności skóry i jej opadanie. W okolicy żuchwy widoczne są tzw. „chomiki”, czyli obwisła skóra, poszerzająca optycznie dolną część twarzy.

Proces starzenia - zmiany owalu twarzy

Na przyspieszenie utraty młodzieńczego owalu twarzy wpływ ma wiele czynników, m.in.: palenie tytoniu, zbyt częsta ekspozycja na słońce, nieprawidłowa pielęgnacja skóry, problemy hormonalne czy też nagła utrata masy ciała. Na szczęście medycyna estetyczna oferuje obecnie wiele skutecznych zabiegów na opadający owal twarzy.

Jak poprawić owal twarzy – najskuteczniejsze zabiegi

Po przetestowaniu wielu kosmetyków, pacjenci po 40-tce często trafiają do gabinetów medycyny estetycznej z pytaniem: jak poprawić owal twarzy, aby uzyskać widoczny rezultat? W naszej klinice proponujemy zabiegi wolumetrii oraz małoinwazyjny lifting, wykonywany kilkoma metodami.

Wolumetria do odbudowy młodzieńczego owalu twarzy

Wolumetria to rodzaj zabiegów z użyciem różnego rodzaju „wypełniaczy”, dzięki którym modeluje się kształt twarzy. Z ich pomocą można zminimalizować oznaki starzenia, np. wypełnić wgłębienia w skroniach lub „dolinę łez”, podnieść opadające policzki, unieść linię żuchwy czy wymodelować podbródek.

Najczęściej stosowane wypełniacze to:

  • Własny tłuszcz pacjenta – zabieg nazywa się lipofillingiem albo lipotransferem. Wykorzystuje się tu substancję w pełni naturalną, dzięki czemu nie trzeba obawiać się np. reakcji alergicznej lub odrzucenia jej przez organizm. Niewątpliwą zaletą procedury jest fakt, że można wykorzystać dużą ilość „wypełniacza” – nawet kilkadziesiąt ml więcej niż w przypadku kwasu hialuronowego. Plusem jest również trwałość substancji. Lipotransfer szczególnie polecany jest przy wypełnianiu „doliny łez”. Zabieg polegający na aplikowaniu tłuszczu cienką kaniulą, jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, a efekty utrzymują się od 2 do nawet 10 lat.
  • Preparaty z kwasem hialuronowym – kiedy pacjenci pytają o to, jak poprawić owal twarzy po 40-tce, często poleca się im wypełniacz w postaci preparatu na bazie kwasu hialuronowego. Jest to również substancja naturalnie występująca w organizmie człowieka, z powodzeniem stosowana przy wypełnianiu zmarszczek czy modelowaniu poszczególnych partii twarzy, np. ust. Kwas hialuronowy oprócz efektu wypełnienia, nawilża i pobudza produkcję kolagenu, pozytywnie wpływając na kondycję skóry. Preparat podawany jest podskórnie cieniutką igłą bądź kaniulą. Zabieg trwa od 30 do 60 minut, a jego efekty utrzymują się ok. roku.
  • Biostymulatory – popularnym „wypełniaczem”, będącym zarazem stymulatorem syntezy kolagenu, jest preparat Crystalys na bazie hydroksyapatytu wapnia. W tym przypadku bardzo ważny jest efekt pobudzający „rusztowanie” skóry do odbudowy. Jest to proces, którego rezultaty pojawiają się z czasem.  Crystalys daje mniejszy efekt wypełnienia niż kwas hialuronowy, ale w większym stopniu stymuluje skórę do regeneracji. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą dyskretnie poprawić wygląd i cieszyć się efektami przez dłuższy czas. Aplikacja preparatu igłą bądź kaniulą trwa ok. 30 minut, a efekt utrzymuje się do 2 lat.

Zabiegi liftingujące, modelujące owal twarzy

Oprócz wolumetrii, medycyna estetyczna oferuje również inne zabiegi poprawiające owal twarzy. Należą do nich nici liftingujące, radiofrekwencja mikroigłowa oraz HIFU.

Nici liftingujące wykonane są z mocnego syntetycznego włókna (PDO, czyli polidioksanonu), znanego i stosowanego w medycynie od lat. Materiał jest bezpieczny, a umieszczony w konkretnych partiach twarzy daje efekt natychmiastowego liftingu. Ponadto pobudza on produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, odpowiedzialnych za elastyczność skóry. 

Zabieg polega na implantacji nici podskórnie, do tkanki tłuszczowej lub domięśniowo, dzięki specjalnej cienkiej igle. Procedura jest mało inwazyjna, nie powoduje dużych dolegliwości bólowych, za to jest bardzo efektywna. Pacjent nie musi obawiać się blizn po nacięciach, ponieważ nici umieszczane są poprzez niewielkie nakłucia ukryte np. we włosach.

Nici liftingujące pozwalają przeprowadzić skuteczny zabieg poprawiający owal twarzy. Pacjenci pozbywają się dzięki nim  m.in. opadających policzków czy wiotkiego podbródka. Zabieg trwa od 30 do 60 minut, a efekty utrzymują się do dwóch lat.

Nici liftingujące - zabieg na chomiki na twarzy
Efekty zastosowania nici liftingujących i wypełnienia kwasem hialuronowym w naszej klinice Re Vitae w Kielcach – redukcja “chomików”, odmłodzenie twarzy

Radiofrekwencja mikroigłowa VIVACE to kolejny zabieg, dzięki któremu bez użycia skalpela można odmłodzić twarz. Procedura składa się z dwóch części. Pierwsza to nakłuwanie skóry mikroigłami, co pobudza tkankę do regeneracji. Druga to podgrzewanie skóry przy użyciu fali radiowej, która również stymuluje odnowę tkanek.

Dzięki zabiegowi zwiększa się elastyczność i gęstość skóry, niwelowane są zmarszczki, a twarz staje się bardziej napięta i jędrna. 

Radiofrekwencja mikroigłowa trwa od 30 do 60 minut, jest mało inwazyjna i daje świetne rezultaty widoczne już po 2-3 zabiegach.

Ujędrnianie skóry szyi podczas zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej VIVACE
Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej VIVACE wykonywany w naszej klinice Re Vitae w Kielcach

Z kolei HIFU to zabieg z wykorzystaniem zagęszczonej energii ultradźwiękowej. Dzięki temu, że dociera ona do głębokich warstw skóry i tkanki podskórnej, wywołując kontrolowane mikrouszkodzenia, u pacjentów dochodzi do głębokiej przebudowy wewnętrznych struktur. Efektem jest poprawione napięcie skóry, jej uniesienie, a co za tym idzie wyraźny i trwały efekt liftingu

Zabieg trwa zwykle ok. 30-60 minut, nie wymaga znieczulenia. Pełne efekty można zaobserwować po ok. 3 miesiącach i utrzymują się do dwóch lat.

Wybór metody, która poprawi owal twarzy 

O tym, jak podnieść owal twarzy i poprawić jej wygląd, zawsze powinien decydować specjalista na podstawie przeprowadzonego wywiadu, wykonanych badań oraz diagnozy kondycji skóry.

Bardzo ważny jest wybór sprawdzonego gabinetu i doświadczonego lekarza, dzięki czemu pacjent zyskuje gwarancję profesjonalnego podejścia, bezpieczeństwa i zadowalających efektów. Warto też zwrócić uwagę na to, jak wiele różnych zabiegów oferuje dana klinika. Im jest ich więcej, tym lepiej, ponieważ metodę można dobrać bardzo precyzyjnie do potrzeb pacjenta.

Masz pytania?

Jeśli masz jakieś pytania po przeczytaniu artykułu koniecznie zadzwoń lub napisz do nas! Czekamy na Ciebie!