Starzenie się skóry to proces naturalny, ale istnieją pewne czynniki, które go przyspieszają. Jest to m.in. promieniowanie UVA, odpowiedzialne za tzw. fotostarzenie skóry. Obecnie, dzięki medycynie estetycznej, można jednak zredukować wiele niekorzystnych zmian. Służy do tego fotoodmładzanie, czyli zabiegi laserowe.
Co to jest fotoodmładzanie?
Fotoodmładzanie skóry to zabiegi polegające na stymulacji tkanek przy pomocy światła emitowanego przez specjalny laser. Urządzenie nagrzewa skórę, doprowadzając ją do autoregeneracji, skrócenia włókien kolagenowych i elastynowych oraz wytworzenia nowych struktur.
W efekcie poprawia się napięcie i jędrność skóry, znikają przebarwienia, rozszerzone pory oraz popękane naczynka krwionośne. Rodzaj lasera dobierany jest oczywiście do konkretnego problemu pacjenta.
Fotostarzenie się skóry – na czym dokładnie polega?
Zapewne wiele osób uważa, że problem fotostarzenia dotyczy tylko tych, którzy zbyt długo wylegują się na plaży lub korzystają z solarium. Otóż nic bardziej mylnego. Za powstanie opalenizny odpowiada bowiem promieniowanie UVB, które dociera jedynie do naskórka. W przypadku nadmiernej ekspozycji na ten rodzaj promieniowania uszkodzenia są więc tylko powierzchniowe.
Winowajcą w przypadku fotostarzenia skóry jest natomiast promieniowanie UVA, które wnika w jej głębokie warstwy dokonując dużo poważniejszych zniszczeń. Co gorsze – promienie te przenikają przez chmury a nawet szkło, dlatego wskazane jest całoroczne stosowanie kremów z filtrami ochronnymi.
Jak dokładnie reagują komórki skóry na promieniowanie UVA? Kiedy dociera ono do warstwy skóry właściwej, działa przede wszystkim na fibroblasty, odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny. Degradacja kolagenu powoduje, że skóra traci elastyczność i uwidaczniają się na niej zmarszczki. Oprócz tego, w wyniku promieniowania słonecznego, organizm produkuje duże ilości wolnych rodników – cząsteczek, które równie niekorzystnie wpływają na kolagen i elastynę. Niestety doprowadzają one również do zaburzeń funkcjonowania komórek naskórka, co prowadzi do przesuszenia skóry.
Promieniowanie UVA wywiera także negatywny wpływ na naczynia krwionośne i jest przyczyną ich poszerzania się. Dodatkowo zaburzona zostaje praca melanocytów, co skutkuje pojawieniem się przebarwień.
W efekcie wszystkich tych procesów, fotostarzenie się skóry widoczne jest w postaci:
- zmarszczek,
- zaburzeń pigmentacji skóry – plam, przebarwień
- rozszerzonych naczynek i rumienia,
- przesuszenia skóry i utraty jędrności.
W opinii wielu specjalistów fotostarzenie jest bardziej destrukcyjne dla skóry niż starzenie chronologiczne, związane z wiekiem. Na szczęście obecnie można skutecznie zminimalizować jego efekty poprzez fotoodmładzanie laserowe.
Fotoodmładzanie – laserowe odmładzanie skóry
Jak już zostało wspomniane, fotoodmładzanie to likwidowanie efektów starzenia przy pomocy promieniowania lasera. Skuteczność tego rodzaju zabiegów wynika z faktu, że urządzenie nie działa jedynie na objawy, ale dotyka przyczyny problemu, doprowadzając do odbudowywania i wzmacniania struktur skóry.
Specjaliści z zakresu medycyny estetycznej dobierają rodzaj lasera do konkretnych problemów pacjenta. W naszej klinice polecamy szczególnie wybór lasera E-Light IPL +RF oraz lasera frakcyjnego CO2.
Fotoodmładzanie twarzy z użyciem lasera E-Light IPL +RF
IPL (Intense Pulse Light) + RF to zabieg łączący działanie promieni IPL oraz wiązki fal radiowych RF w tym samym czasie.
Urządzenie posiada szerokie zastosowanie. Emitując wiązkę rozproszonych promieni świetlnych o różnej długości, dociera na różne głębokości skóry. Z jednej strony stymuluje produkcję kolagenu, z drugiej – likwiduje przebarwienia, zmarszczki czy usuwa rumień.
Aby zabieg był skuteczny, lekarz dobiera odpowiednie długości fal świetlnych oraz czas naświetlań do potrzeb skóry konkretnego pacjenta.
Odmładzanie twarzy laserem frakcyjnym CO2
Laser frakcyjny CO2 w medycynie estetycznej stosowany jest w celu pobudzenia głębokich warstw skóry do regeneracji. Jego działanie opiera się na fototermolizie. Wiązka promieni lasera o dużej mocy jest przekształcana w ciepło i w efekcie poszczególne warstwy skóry w sposób kontrolowany ulegają zniszczeniu, a następnie rozpoczyna się proces ich odbudowy. Oczywiście mówimy tu o zniszczeniach w skali mikro.
Zabiegi regeneracyjne po wakacjach
Co prawda wspominaliśmy, że za fotostarzenie skóry odpowiada przede wszystkim promieniowanie UVA, ale UVB działa niszcząco na naskórek. Dlatego po wakacjach, urlopach w słonecznych krajach warto wykonać zabiegi, które pobudzą skórę do regeneracji. Polecamy szczególnie różnego typu mezoterapie oraz peelingi chemiczne.
Mezoterapia
Mezoterapia to bardzo popularny i lubiany zabieg stosowany w celu regeneracji skóry. Polega na wprowadzeniu odpowiedniego preparatu za pomocą iniekcji. Aplikuje się najczęściej gotowe koktajle odżywcze, kwas hialuronowy lub osocze bogatopłytkowe pozyskane z krwi pacjenta. Techniką mezoterapii można wykonać także zabieg CGF ze skoncentrowanymi czynnikami wzrostu, który ma działanie mocno rewitalizujące i jest świetną profilaktyką przeciwstarzeniową.
Peelingi
Peelingi medyczne i chemiczne to bardzo dobry sposób na likwidację świeżych przebarwień i innych objawów fotostarzenia w początkowym stadium. Zabiegi korzystnie wpływają na produkcję kolagenu i elastyny. Z ich pomocą można wyrównać koloryt skóry i wygładzić jej powierzchnię. Popularne zabiegi to np. peeling migdałowy, Jessner’s Peel czy Retexture Brite Peel z kwasami AHA i BHA, który m.in. rozjaśnia przebarwienia posłoneczne.
Czy warto poddać się zabiegom fotoodmładzania czy lepiej skorzystać z innych metod? Wszystko zależy od nasilenia problemu. Przy delikatnych zmianach można wypróbować peelingi lub mezoterapię. Kiedy jednak objawy fotostarzenia są zaawansowane lub pacjentowi zależy na szybkich efektach, bardziej wskazane będą zabiegi laserowe.