Na najczęściej zadawane pytania na temat tego zabiegu odpowiada Magister Kosmetolog Nina Grabka
Peeling chemiczny stanowi znaczną część zabiegów, które wykonuje się w gabinetach medycyny estetycznej. Jest to doskonała metoda pielęgnacji ciała polegająca na kontrolowanym złuszczaniu naskórka na różnych poziomach, w zależności od rodzaju preparatu i intensywności zabiegu, który jest dostosowany do stanu skóry. Różnorodność tego typu zabiegów – można je stosować do powierzchownego, średnio głębokiego lub głębokiego złuszczania skóry za pomocą kwasów – powoduje, że często funkcjonują pod pojęciem “kwasy”.
Jak działa peeling chemiczny?
Peelingi mają bardzo korzystne działanie na skórę właściwą, prowadząc do zwiększenia jej grubości bez wywoływania stanu zapalnego. Równolegle obserwuje się zwiększoną produkcję włókien kolagenu i mukopolisacharydów, co prowadzi do zatrzymania wody w głębi skóry, spłycanie zmarszczek, a także długofalowej poprawy poprawy wyglądu skóry. Najczęściej wykorzystywanymi substancjami do złuszczania naskórka jest kwas: glikolowy, mlekowy, salicylowy, trójchlorooctowy, kojowy, fitowy, azelainowy. Obecnie coraz częściej dostępne są na rynku preparaty zawierające mieszanki tych kwasów różnych stężeniach. Dzięki temu możemy się cieszyć lepszymi efektami zabiegu oraz przyspieszeniem procesu regeneracji. Peeling chemiczny należy do zabiegów charakteryzujących się dużą skutecznością. Dodatkowo możliwość częstego powtarzania zabiegu, niska inwazyjność i szybkość przeprowadzania procedury przy jednocześnie bardzo widocznych i szybko dostrzegalnych efektach, sprawia, że pacjenci coraz chętniej decydują się na peelingi chemiczne.
Jak stosować peeling chemiczny?
Wskazaniem do zabiegu jest starzenie skóry twarzy spowodowane ekspozycją na słońce (fotostarzenue), cienkie zmarszczki i zmarszczki mimiczne, skóra szara, szorstka, odwodniona, wymagająca rewitalizacji, utrata jędrności skóry, trądzik pospolity zaskórnikowo – grudkowy, wzmożona produkcja sebum, plamy pigmentacyjne (przebarwienia starcze, melasma, piegi) rozstępy, blizny.
Jak często wykonywać peeling chemiczny?
Zabiegi wykonuje się w serii 4-6 razy w zależności od potrzeby skóry. Większość zabiegów można wykonać przez cały rok. Warto jednak pamiętać o bezwzględnym zakazie opalania w trakcie kuracji. Konieczne jest także stosowanie kremów z filtrem. Najlepszą porą na tego typu zabiegi jest wiosna lub jesień.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania peelingu?
Przeciwwskazania i wskazania do przeprowadzenia zabiegu każdorazowo ustala lekarz. Przeciwwskazaniem jest przede wszystkim ekspozycja skóry na słońce, a co za tym idzie świeża opalenizna. Inne nie mniej ważne wiążą się: z ciążą, karmieniem piersią, aktywną opryszczką, alergią skórną na składniki peelingu, skłonności do powstawania bliznowców, licznymi znamionami melantocytowymi, podrażnieniami i uszkodzeniami skóry.
Co to jest peeling chemiczny?
Zabieg złuszczania jest zupełnie bezbolesny. Wykonywany jest przez lekarza lub kosmetologów. Najczęściej peelingi wykonywane są w seriach. Takie działanie wywiera istotny wpływ na przebudowę kolagenu i elastyny, które są czynnikami podporowymi w skórze. Godny polecenia jest również zabieg jednorazowy w celu odświeżenia, oczyszczenia skóry i nadania jej zdrowego wyglądu. Podczas zabiegu pacjent może odczuwać delikatne mrowienie, szczypanie. Skóra po zabiegu może być zaczerwieniona i może się złuszczać, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia i systematyczna pielęgnacja tuż po zabiegu (stosowanie kremów z filtrem nawilżających i natłuszczających). Większość obecnie stosowanych peelingów to preparaty bezpieczne i łagodnie działające. Niekiedy po zabiegu może pojawić się rumień (do 48 godz.), pieczenie skóry lub obrzęk, co wymagać może stosowania, po konsultacji z lekarzem, odpowiednich preparatów medycznych.
W Re Vitae używamy najnowszych i bezpiecznych peelingów, dobranych indywidualnie do skóry i problemu pacjenta, jak również do pory roku. Można śmiało stwierdzić, że peeling chemiczny to jeden z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej.