Czynniki wzrostu (EGF, VEGF, PDGF, FGF, TGF) i ich zastosowanie w kosmetologii

Zdrowa, rozświetlona skóra

Dążąc do przywrócenia skórze młodego wyglądu oraz złagodzenia widocznych oznak mijającego czasu kosmetologia i medycyna estetyczna sięgnęły po najnowsze osiągnięcia naukowe w postaci czynników wzrostu. Na czym polega mechanizm ich działania oraz jakich efektów możemy się spodziewać?

Czynniki wzrostu – czym są i jaką pełnią rolę?

Czynniki wzrostu to wyspecjalizowane białka naturalnie występujące w naszym ciele. Są zaangażowane w komunikację międzykomórkową. Przekazują sygnały do odpowiednich komórek, działając na receptory zawarte w ich błonach komórkowych. Aktywują w ten sposób mechanizmy naprawcze naszego organizmu: stymulują komórki do podziału, różnicowania się i wzrostu.

Niezwykle ważna funkcja czynników wzrostu może zostać upośledzona przez wolne rodniki i niekorzystne czynniki środowiskowe. Organizm posiada wówczas zmniejszoną zdolność do regeneracji i naprawy uszkodzeń.

Badania naukowe dowiodły, że miejscowa aplikacja czynników wzrostu o takiej samej strukturze chemicznej jak białka występujące w organizmie człowieka, pobudza naturalne procesy naprawcze organizmu, odwracając tym samym proces starzenia się komórek. Dlatego czynniki wzrostu powstałe laboratoryjnie, w oparciu o najnowsze technologie, zostały cennymi sprzymierzeńcami w walce o zdrową, młodo wyglądającą skórę.

Skoncentrowane czynniki wzrostu - zabieg w Re Vitae Kielce
Terapia skoncentrowanymi czynnikami wzrostu (CGF) w naszej klinice Re Vitae w Kielcach

W kosmetologii oraz medycynie estetycznej wykorzystywane są dwa rodzaje czynników wzrostu: czynniki wzrostu produkowane przez systemy bakteryjne oraz czynniki wzrostu pozyskiwane z osocza bogatopłytkowego.

Zastosowanie syntetycznych czynników wzrostu w formie aktywnego składnika kosmetyków nowej generacji oraz aplikowanie podczas zabiegu skoncentrowanych czynników wzrostu pozyskanych z krwi pacjenta wspomaga proces produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu znacząco poprawia się kondycja skóry: zwiększa się jej elastyczność, jędrność oraz napięcie.

Czynniki wzrostu – charakterystyka

Wśród czynników wzrostu wyróżnić możemy ponad 30 substancji. Do najczęściej wykorzystywanych w kosmetologii i medycynie estetycznej należą: EGF – czynnik wzrostu naskórkowy, VEGF – czynnik wzrostu naczyniowo-śródbłonkowy, PDGF – czynnik wzrostu płytkowy, FGF – czynnik wzrostu fibroblastów oraz TGF- transformujący czynnik wzrostu.

  • Naskórkowy czynnik wzrostu EGF (ang. Epidermal Growth Factor) jest białkiem regulującym wzrost, proliferację i różnicowanie komórek naskórka. Przyspiesza gojenie się ran, poprawia odżywienie i nawilżenie skóry, czego efektem jest wygładzenie naskórka oraz spłycenie zmarszczek.
  • Czynnik wzrostu naczyniowo-śródbłonkowy VEGF (ang. Vascular Endothelial Growth Factor) pobudza procesy angiogenezy, czyli tworzenia naczyń krwionośnych oraz aktywuje mikrokrążenie.
  • Płytkowy czynnik wzrostu PDGF (ang. Platelet derived Growth factors) reguluje wzrost i podziały komórkowe, wpływając na odnowę komórek skóry i naskórka.
  • Czynnik wzrostu fibroblastów FGF (ang. Fibroblast Growth Factor) zaangażowany jest w proces angiogenezy, czyli tworzenia naczyń krwionośnych, gojenia się ran i rozwoju zarodków.
  • Transformujący czynnik wzrostu TGF (ang. Transforming Growth Factor beta) pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu, stymuluje syntezę DNA, proliferację i różnicowanie różnych typów komórek.

CGF, czyli skoncentrowane czynniki wzrostu

Pojawienie się czynników wzrostu okazało się przełomem nie tylko w kosmetologii, ale również w medycynie estetycznej. Zabiegi regeneracyjne skóry z wykorzystaniem pozyskiwanych z krwi pacjenta czynników wzrostu CGF oraz komórek macierzystych CD34+ są obecnie najnowszą, najbardziej skuteczną i w pełni bezpieczną odpowiedzią medycyny estetycznej na problemy starzejącej się skóry. Wykonujemy je również w naszej klinice, a szczegóły przedstawiamy na stronie: CGF – skoncentrowane czynniki wzrostu.

Pobrana od pacjenta przed zabiegiem krew odwirowywania jest przy użyciu separatora komórkowego, aż do uzyskania preparatu zawierającego odpowiednią koncentrację czynników wzrostu oraz komórek macierzystych CD34+, mających zdolność do samoodnowy i różnicowania w dowolne komórki.

CGF - skoncentrowane czynniki wzrostu - baner

Kolejnym krokiem jest podanie przygotowanego preparatu na wybrany obszar skóry. W przypadku zabiegu CGF Harmony materiał aplikowany jest pod postacią żelu APAG (Activated Plasma Albumin Gel), dzięki czemu wydłużony zostaje okres uwalniania skoncentrowanych czynników wzrostu i pobudzenia regeneracji skóry.

Efekty kuracji CGF i wskazania do zabiegu

Zabieg CGF stosuje się w seriach 3 zabiegów w odstępie 6 tygodni. Metoda CGF jest w pełni bezpieczna, dzięki wykorzystaniu podczas kuracji całkowicie biokompatybilnego materiału pozyskanego z własnej krwi pacjenta: nie występuje ryzyko alergii, powikłań oraz działań niepożądanych. Obszary poddawane zabiegowi to: twarz, szyja i dekolt, grzbiety dłoni oraz owłosiona skóra głowy.

Efekty działania CGF widoczne są już po pierwszej serii zabiegów. Zachęcona do samoregeneracji skóra odzyskuje młodzieńczą witalność: zwiększa się jej elastyczność, jędrność i gęstość, a drobne zmarszczki ulegają spłyceniu. Dzięki kuracji CGF możliwy do uzyskania jest również efekt w postaci zmniejszonego wypadania włosów oraz pobudzenia wzrostu nowych.

Zabieg przy użyciu CGF oraz komórek macierzystych CD34+ rekomendowany jest osobom, których skóra twarzy, szyi, dekoltu lub dłoni wymaga intensywnej rewitalizacji, zredukowania zmarszczek oraz likwidacji wiotkości. Metoda CGF stosowana jest także jako profilaktyka przeciwstarzeniowa. Polecana jest ponadto osobom zmagającym się z wypadaniem włosów.

Masz pytania?

Jeśli masz jakieś pytania po przeczytaniu artykułu koniecznie zadzwoń lub napisz do nas! Czekamy na Ciebie!