Blizny po trądziku i sposoby ich usuwania: laser, kwasy czy zabiegi nakłuwania?

Blizny po trądziku na twarzy

Blizny po trądziku to problem, który ma niekorzystny wpływ nie tylko na wygląd oraz kondycję naszej skóry, ale również – na samopoczucie i pewność siebie. Na szczęście dzięki zabiegom medycyny estetycznej można znacząco zredukować blizny i przebarwienia po trądziku zarówno na twarzy, jak i w innych partiach ciała. Podpowiadamy, jaką metodę zastosować do redukcji blizn: kwasy, laser czy zabiegi nakłuwania skóry?

Blizny po trądziku

Blizny po trądziku to zmiany skórne, pojawiające się na skutek uszkodzenia skóry właściwej oraz zastąpienia jej fragmentu tkanką łączną włóknistą. Główną przyczyną powstawania blizn potrądzikowych u nastolatków i osób dorosłych jest nieodpowiednia pielęgnacja oraz nieprawidłowe leczenie trądziku.

Wygląd, głębokość oraz szerokość blizn potrądzikowych uzależnione są między innymi od rodzaju trądziku oraz procesu gojenia się ran. Najczęściej blizny potrądzikowe występują w trądziku ropowiczym, krostkowym oraz bliznowatym.

Rodzaje blizn potrądzikowych

Blizny potrądzikowe podzielić możemy na kilka rodzajów. Ze względu na czas powstania wyróżniamy blizny potrądzikowe niedojrzałe (świeże), które z reguły są lekko wypukłe i mają czerwone lub różowe zabarwienie, oraz blizny potrądzikowe dojrzałe: płaskie, miękkie, elastyczne i jasno zabarwione.

Ze względu na wygląd, blizny potrądzikowe dzielone są na:

  • blizny potrądzikowe atroficzne (zanikowe) – przyjmujące postać charakterystycznych zagłębień poniżej powierzchni skóry,
  • blizny potrądzikowe hipertroficzne (przerostowe) – wyniesione ponad powierzchnię skóry, przeważnie wypukłe, różowe lub czerwone zmiany występujące na policzkach, żuchwie lub plecach,
  • blizny potrądzikowe odbarwione na skutek hipopigmentacji, czyli zbyt małej ilości lub całkowitego braku melaniny, barwnika skóry.

Wśród blizn potrądzikowych atroficznych, występujących głównie na twarzy i plecach, wyróżnić możemy ponadto:

  • blizny typu „ice pick” – wąskie, głębokie blizny o kształcie sopla lodu, sięgające nawet do granicy skóry właściwej z tkanką podskórną,
  • blizny typu „rolling” – szerokie, raczej płytkie blizny o łagodnie zaznaczonych obrysach, nadające skórze charakterystyczny, falisty wygląd,
  • blizny typu “boxcar” – dość szerokie, płaskie, w kształcie wagonu, o szerokiej podstawie i wyraźnych, ostrych krawędziach.

Typy blizn potrądzikowych - rolling, boxcar, ice pick i blizna przerostowa

Dodatkowo na skórze pleców i tkanki piersiowej pojawić mogą się również keloidy, inaczej bliznowce. Mają one postać gładkiej, przerośniętej, stwardniałej blizny wystającej ponad powierzchnię ciała. Keloidy powstają zazwyczaj na skutek nieprawidłowego procesu gojenia się rany, podczas którego tkanka łączna produkuje zbyt dużą ilość elastyny i kolagenu.

Co na blizny po trądziku? Polecane zabiegi

Wybrana metoda usuwania blizn po trądziku powinna być dopasowana do rodzaju, ilości blizn, miejsca ich występowania oraz karnacji skóry. Nierzadko, aby osiągnąć najlepsze rezultaty, w leczeniu blizn potrądzikowych stosowana jest długofalowa terapia skojarzona. Większość zabiegów redukujących blizny wykonuje się w sezonie jesienno-zimowym.

Kwasy na blizny potrądzikowe i mikrodermabrazja – metody złuszczające

Leczenie niewielkich blizn i przebarwień po trądziku rozpocząć można od zastosowania mało inwazyjnych peelingów chemicznych, złuszczających skórę przy pomocy tzw. kwasów o określonym stężeniu. Zabiegi wykonuje się zazwyczaj w serii czterech-sześciu. Kurację najlepiej przeprowadzić jesienią lub wczesną wiosną, ze względu na bezwzględny zakaz opalania w trakcie leczenia.

Laser na blizny po trądziku

„Złotym standardem” w leczeniu blizn po trądziku są zabiegi przy użyciu lasera frakcyjnego. Przekształcona w ciepło wiązka promieni lasera CO2 typu Fraxel, niszczy termicznie poszczególne warstwy skóry, inicjując intensywne procesy gojenia i regeneracji.

Pełen efekt laseroterapii w postaci zniszczenia tkanek bliznowatych i odnowy skóry uzyskać można po serii 3-5 zabiegów, wykonywanych zazwyczaj w odstępach od 4 do 6 tygodni.

Po laserowej korekcji blizn pojawić mogą się miejscowe zaczerwienienia oraz niewielkie obrzęki, które zazwyczaj mijają do kilku godzin po wykonanym zabiegu.

Radiofrekwencja mikroigłowa na blizny po trądziku – nakłuwanie i podgrzewanie skóry

Do skutecznych zabiegów redukujących blizny potrądzikowe należy również radiofrekwencja mikroigłowa VIVACE, podczas której stosowane są dwie techniki oddziaływania.

Skóra nakłuwana jest mikroigłami, uszkadzającymi mechanicznie tkankę oraz pobudzającymi intensywne procesy regeneracji, a równocześnie tkanki podgrzewane są za pomocą fali radiowej, stymulującej aktywnie ich odnowę. Pierwsze efekty działania radiofrekwencji mikroigłowej widoczne są już po 2-3 zabiegach.

Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej VIVACE w Re Vitae Kielce
Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej VIVACE w naszej klinice Re Vitae Kielce

Mezoterapia jako zabieg na blizny potrądzikowe

Dobre efekty w postaci znacznego spłycenia i zredukowania blizn potrądzikowych uzyskać można także dzięki zastosowaniu mezoterapii, czyli odżywianiu skóry na różnych poziomach przy pomocy iniekcji. Metoda ta polecana jest zwłaszcza w przypadku blizn zanikowych.

Zabieg polega na wykonaniu serii płytkich, delikatnych wkłuć w wybranym obszarze i podaniu śródskórnie preparatów leczniczych, poprawiających kondycję i wygląd skóry. Aplikowane substancje dobierane są indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Najczęściej podczas zabiegu stosowane są tak zwane koktajle do mezoterapii, będące mieszanką kilku substancji, silnie stymulujących mikrokrążenie i produkcję kolagenu.

W celu uzyskania zadowalających efektów zazwyczaj konieczne jest zastosowanie cyklu 4-6 zabiegów w odstępach 2-4 tygodni oraz terapia podtrzymująca, czyli powtórzenie zabiegu co 3- 6 miesięcy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach usuwania blizn potrądzikowych, to zapraszamy na konsultację u specjalisty.

Masz pytania?

Jeśli masz jakieś pytania po przeczytaniu artykułu koniecznie zadzwoń lub napisz do nas! Czekamy na Ciebie!