Asymetria twarzy a wypełniacze, biostymulatory, toksyna botulinowa i nici PDO

Asymetria twarzy - niesymetryczne brwi

Symetryczna twarz to dla wielu wyznacznik piękna. Jak się jednak okazuje, idealne proporcje nie istnieją w naturze i nikt nie jest posiadaczem identycznych połówek ciała. O ile naturalna dysharmonia jest często niemal niezauważalna, to głęboka asymetria twarzy powstała m.in. w wyniku wypadku czy choroby, może stać się powodem kompleksów. W jaki sposób poradzić sobie z problemem?

Asymetria twarzy – przyczyny i rozwiązania

Duża asymetria twarzy najczęściej jest skutkiem wypadku, udaru, porażenia mięśnia twarzowego, wad zgryzu czy wynika z czynników genetycznych. Z kolei przyczyną nieznacznej asymetrii twarzy mogą być złe nawyki – palenie papierosów, spanie w nieprawidłowej pozycji lub nadmierna ekspozycja na słońce.

W korygowaniu zauważalnej dysproporcji twarzy pomocna jest medycyna estetyczna. Zabiegi z różnego rodzaju preparatami skutecznie wyrównują różnice np. w asymetrii policzków, brody czy przy opadającej powiece. Efekty są przeważnie natychmiastowe i utrzymują się wiele miesięcy, a pacjent nie musi martwić się długim okresem rekonwalescencji.

Zdarza się jednak, że asymetria twarzy wymaga operacji. Chirurgia plastyczna pomaga zazwyczaj wtedy, kiedy zaburzenie harmonii twarzy jest bardzo widoczne, a poza wskazaniami estetycznymi, dochodzą także te medyczne. Zdarza się np., że krzywy nos utrudnia oddychanie, a opadająca powieka ogranicza widzenie – w takich przypadkach rozwiązaniem są operacje.

Asymetryczne brwi

Asymetryczna twarz – zabiegi medycyny estetycznej

Jak leczyć asymetrię twarzy? Lekarze medycyny estetycznej dobierają metodę w zależności od tego, co jest przyczyną dysproporcji i jaki obszar będzie poddany korekcie. Wśród zabiegów najpopularniejsze są te z użyciem botoksu oraz wypełniaczy.

Botoks a asymetria twarzy

Dysharmonię wynikającą ze skurczu mięśni, ich nieprawidłowej budowy, czy np. porażenia nerwu twarzowego, skutecznie koryguje się z pomocą botoksu.

Działanie botoksu, czyli toksyny botulinowej wytworzonej przez bakterie Clostridium botulinum,  polega na odwracalnym zahamowaniu uwalniania neuroprzekaźnika – acetylocholiny. Jego zadaniem jest przewodzenie impulsów między nerwami a mięśniami.  Użycie botoksu skutkuje więc tymczasowym zahamowaniem kurczenia się mięśni. Metoda świetnie sprawdza się m.in. w przypadku:

  • asymetrii brwi, jeśli powstała ona w wyniku skurczu mięśni – aplikacja botoksu rozluźnia je, likwidując jednocześnie przyczynę problemu;
  • opadającego kącika ust – odpowiednio zastosowany botoks niweluje charakterystyczny grymas i koryguje nierówności;
  • asymetrii mięśni żwaczy, kiedy przyczyną jest przerost mięśnia żwacza – podany botoks stopniowo osłabia mięsień i zmniejsza jego objętość, likwidując dysproporcję.

Zabieg polega na wstrzykiwaniu preparatu cieniutką igłą w wybrane miejsce. Procedura jest bezpieczna i praktycznie bezbolesna. Aplikacja toksyny botulinowej, w zależności od obszaru twarzy, zajmuje zwykle od 15 do 30 minut.  Efekty widoczne są po kilku dniach i utrzymują się przez ok. pół roku.

Botoks

Asymetryczna twarz a wolumetria

W wielu innych przypadkach, asymetrię twarzy można korygować dzięki wolumetrii, czyli zabiegom modelującym owal.

W celu wyrównania dysharmonii twarzy stosuje się przede wszystkim kwas hialuronowy, własny tłuszcz pacjenta oraz preparaty wypełniając, stymulujące syntezę kolagenu.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy to naturalna substancja występująca w skórze, dlatego preparaty z tym składnikiem są dobrze tolerowane. Z wiekiem w naszym ciele kwasu hialuronowego jest coraz mniej, co prowadzi do zmniejszenia objętości poszczególnych części twarzy. Kiedy „ubytki” są bardziej widoczne po jednej stronie, z powodzeniem można zastosować wypełniacz w celu wyrównania proporcji twarzy. Kwas hialuronowy często wykorzystuje się np. w asymetrii policzków, powiek czy brwi. Popularne są również zabiegi wypełniania ust lub wyrównania niewielkiej asymetrii nosa.

W zależności od powierzchni zabiegu, trwa on 30-60 min., efekt jest natychmiastowy i utrzymuje się najczęściej przez ok. 8 miesięcy.

Lipofilling – wypełnianie własnym tłuszczem

Własny tłuszcz pacjenta to kolejny naturalny sposób na wyrównanie niesymetrycznej twarzy. Przeszczep tłuszczu sprawdza się w przypadku wypełniania podskórnych ubytków, powstałych w procesie starzenia lub z innych powodów, np. urazu. Lipotransfer sprawdza się m.in. w wyrównaniu policzków, brody, okolicy oczu czy nosa.

Zabieg jest bardziej skomplikowany niż iniekcja wypełniacza, ponieważ wymaga pobrania tłuszczu pacjenta oraz odpowiednio przygotowywania tkanki. W zależności od powierzchni obszaru poddawanego zabiegowi, trwa on od 30 do 90 minut.

Zaletą lipotransferu jest fakt, że rezultaty zabiegu są długotrwałe i można się nimi cieszyć nawet kilka lat.

Przeszczep tłuszczu (lipofilling) do odbudowy objętości twarzy i wypełniania zmarszczek - Re Vitae Kielce
Zabieg odbudowy objętości twarzy i wypełniania zmarszczek w Re Vitae Kielce

Biostymulatory

Biostymulatory to preparaty stymulujące syntezę kolagenu. Bazują na naturalnych substancjach, dzięki którym również można wymodelować twarz. Skuteczny w likwidowaniu asymetrii jest biostymulator Crystalis, czyli wypełniacz zawierający w składzie hydroksyapatyt wapnia. Z jego pomocą można zniwelować dysproporcje w wielu partiach twarzy – zwłaszcza środkowych i dolnych, jak policzki, linia żuchwy, okolice ust. Efekt wolumetryczny jest nieco słabszy niż w przypadku kwasu hialuronowego, ale bardziej długotrwały.

Nici PDO a niewielkie asymetrie twarzy

Niewielkie asymetrie w obrębie twarzy można także zniwelować poprzez użycie nici PDO. Są one stosowane przede wszystkim do liftingu – dają natychmiastowy efekt, utrzymujący się do dwóch lat. Implementacja tych podskórnych nici wymaga tylko niewielkich nakłuć, a po zabiegu nie pozostają żadne blizny.

W naszej klinice nici liftingujące zastosowaliśmy m.in. do usunięcia asymetrii brwi u pacjentki, która wcześniej w innych klinikach korygowała tę niedoskonałość botoksem i zabiegiem HIFU. Niestety zabiegi nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Wystarczyło jednak użycie dwóch nici, by unieść prawą brew i uzyskać satysfakcjonującą symetrię. Rezultaty zabiegu prezentujemy na zdjęciach:

Należy pamiętać, że o sposobie likwidowania asymetrii twarzy zawsze decyduje lekarz. Dobiera on odpowiednią metodę w zależności od lokalizacji problemu, stopnia jego nasilenia, stanu zdrowia pacjenta oraz jego tolerancji na poszczególne preparaty.

Masz pytania?

Jeśli masz jakieś pytania po przeczytaniu artykułu koniecznie zadzwoń lub napisz do nas! Czekamy na Ciebie!