Skóra w naturalny sposób ulega procesom starzenia. Zachodzące zmiany uwarunkowane są genetycznie, ale zależą także od wielu czynników zewnętrznych, m.in. nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, nieodpowiedniej pielęgnacji czy stosowania używek. Na szczęście wiele zmian można spowolnić lub wręcz cofnąć (np. usunąć przebarwienia, wygładzić zmarszczki), a zabiegi anti-aging są świetnym sposobem na odzyskanie młodego wyglądu i pewności siebie.
Anti-aging – na czym polegają zabiegi odmładzające?
Zabiegi anti-aging to jeden z najdynamiczniej rozwijających się obszarów medycyny estetycznej. Ich głównym celem jest spowolnienie procesu starzenia oraz zminimalizowanie jego efektów.
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że już po 25. roku życia pojawiają się na skórze pierwsze zmarszczki. Bardzo ważna jest więc odpowiednia pielęgnacja i profilaktyka w młodym wieku. Specjaliści podkreślają, że sposób dbania o skórę dwudziestolatków często warunkuje ich wygląd po pięćdziesiątce.
Oczywiście na tempo starzenia wpływa wiele czynników, m.in. tryb życia, problemy zdrowotne (np. zaburzenia hormonalne) czy niezdrowa dieta. Bez względu na przyczynę pogorszenia kondycji skóry, kuracje anti-aging to skuteczny sposób na jej rewitalizację.
Na czym dokładnie polegają wspomniane zabiegi? Ich zadaniem jest przede wszystkim pobudzenie naturalnych procesów regeneracyjnych. Kuracje przeciwstarzeniowe korzystnie wpływają na syntezę kolagenu i elastyny – białek stanowiących „rusztowanie” skóry.
Zabiegi anti-aging najczęściej wykonywane są w obszarze twarzy, szyi i dekoltu, ale również dłoni, piersi, ramion czy brzucha, prowadząc do wygładzenia skóry, ujędrnienia i odmłodzenia.
Zabiegi anti-aging – przegląd najpopularniejszych
Ilość zabiegów anti-aging jest ogromna. Pacjenci naszej kliniki mogą wybrać m.in. mezoterapię z wykorzystaniem różnego rodzaju preparatów, zabiegi laserowe, radiofrekwencję mikroigłową, peelingi chemiczne, mikrodermabrazję czy zabiegi z użyciem nici rewitalizująco-liftingujących. Poniżej omawiamy najpopularniejsze z tych zabiegów.
Mezoterapia
Zabieg stosowany jest w celu odmłodzenia i regeneracji skóry. Mezoterapia polega na wprowadzeniu odpowiedniego preparatu poprzez iniekcję. Aplikuje się zwykle gotowe koktajle odżywcze np. z kwasem hialuronowym lub osocze bogatopłytkowe pacjenta. Więcej piszemy o tym w artykule: Preparaty do mezoterapii – co kryje się w ampułkach? Z czego komponowane są koktajle?
Nowością jest zabieg CGF, wykorzystujący czynniki wzrostu i komórki macierzyste pobrane z krwi pacjenta. Przypomina on dobrze znany “wampirzy lifting”, ale różni się m.in. właśnie obecnością komórek macierzystych CD34+ w preparacie. Zabieg ten może być przeprowadzany techniką mezoterapii (CGF Liquid) lub – gdy wykorzystujemy preparat w żelu (CGF Harmony) – wykonywany przy pomocy kaniuli. Do intensywnej regeneracji szczególnie polecamy zabieg CGF Harmony.
Zabiegi laserowe pobudzające regenerację
Działanie zabiegów laserowych z grupy anti-aging sprowadza się do wywołania mikrouszkodzeń skóry. Wykorzystywany jest w tym celu laser frakcyjny, którego światło dociera do głębokich warstw skóry i w kontrolowany sposób uszkadza komórki.
Rezultatem zabiegu jest pobudzenie naturalnych procesów regeneracyjnych skóry i jej przebudowy. Dzięki temu pacjent może cieszyć się odmłodzoną, wygładzoną skórą z delikatnym efektem liftingu.
Radiofrekwencja mikroigłowa VIVACE
Radiofrekwencja mikroigłowa VIVACE to bardzo bezpieczny i skuteczny zabieg anti-aging, nazywany też termoliftingiem. Jego efektywność wiąże się z możliwością jednoczesnego mikronakłuwania i podgrzewania skóry przy użyciu fal radiowych. W celu uzyskania lepszych rezultatów, można połączyć go z mezoterapią igłową, szczególnie z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, preparatu CGF lub kwasu hialuronowego.
Rezultatem termoliftingu jest ujędrnienie i zagęszczenie skóry, widoczne jako poprawa owalu twarzy, odżywienie skóry wokół oczu oraz oczywiście odmłodzenie. Zabieg można wykonywać na twarzy, dekolcie, dłoniach czy piersiach.
Peelingi chemiczne do przebudowy skóry
Peelingi chemiczne, stosowane w kuracjach anti-aging, zawierają przede wszystkim kwasy w odpowiednio wysokich stężeniach. Najczęściej wykorzystywane są: kwas glikolowy, mlekowy, migdałowy, ale także retinol, czyli substancja, która ma udowodnione działanie przeciwzmarszczkowe.
Zabiegi tego rodzaju polegają na złuszczaniu wierzchniej, zrogowaciałej warstwy naskórka. Kuracja inicjuje również proces przebudowy skóry. Efektem stosowania peelingów jest poprawa kolorytu skóry, usunięcie przebarwień i drobnych niedoskonałości. Widoczna jest także poprawa elastyczności skóry.
Efekty zabiegów anti-aging
Wiele osób pyta, jak długo utrzymują się efekty kuracji anti-aging. Trzeba wiedzieć, że wpływają na to różne czynniki – styl życia, odżywianie, pielęgnacja skóry (także ochrona przeciwsłoneczna), stosowanie się do zaleceń po zabiegowych itp. W zależności od tego oraz od rodzaju zabiegu, rezultaty mogą być widoczne od kilku miesięcy do nawet roku.
Jeśli chodzi o wybór rodzaju zabiegu, to powinien o tym decydować specjalista na podstawie wywiadu i badania. Dla uzyskania jak najlepszych efektów, warto postawić na klinikę, która zatrudnia doświadczonych specjalistów i posiada szeroką ofertę zabiegów.