Botoks na migrenę

Leczenie przewlekłej migreny botoksem jest rekomendowane zarówno przez Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, jak i organizacje zagraniczne, np. Amerykańską Akademię Neurologii. Botoks (Botox), czyli toksyna botulinowa typu A, już od ok. 40 lat stosowany jest w neurologii.

Odpowiednie dobranie procedury, określające dawki toksyny i częstotliwość zabiegów, daje bardzo dobre rezultaty w zmniejszaniu ilości napadów i nasilenia bólów migrenowych.

W naszej klinice Re Vitae w Kielcach zabieg ostrzykiwania botoksem wykonują wyłącznie doświadczeni lekarze.

Jak działa botoks na migrenowe bóle głowy?

Zakłada się że podanie botoksu w mięśnie twarzy, głowy i szyi powoduje ich rozluźnienie i sprzyja zapobieganiu tzw. wczesnych “ognisk zapalnych”, a tym samym zmniejsza ryzyko kolejnego napadu. Rozluźniające działanie botoksu wynika z hamowania uwalniania acetylocholiny (neuroprzekaźnika) i tzw. chemicznej denerwacji. Należy podkreślić, że wszelkie opisywane tutaj zalecenia i efekty dotyczą migreny przewlekłej.

Procedura leczenia migreny botoksem jest dosyć szczegółowo określona. W czasie jednego zabiegu podaje się ok. 150-200 jednostek toksyny botulinowej w ściśle określone miejsca. Są one wskazane w protokole PREEMPT i obejmują 31-39 punktów. Zabieg należy powtórzyć 3 razy w odstępach 12-tygodniowych, czyli wykonać 3 zabiegi co ok. 3 miesiące. Szacuje się, że takie postępowanie jest skuteczne u ok. 70-80% osób cierpiących na przewlekłe bóle migrenowe i pozwala powrócić do normalnego funkcjonowania.

Wszystkie zabiegi poprzedzane są indywidualną konsultacją!

By umówić się na zabieg, zadzwoń pod numer: 664-029-922 lub wyślij wiadomość.


Przebieg zabiegu w klinice Re Vitae Kielce

Zabieg leczenia migreny botoksem jest małoinwazyjny i nie wymaga zastosowania znieczulenia. Na początku lekarz zaznacza punkty, w które zostanie podany botoks. Są one zlokalizowane w obrębie czoła, skroni, brwi, na potylicy, w okolicy podpotylicznej i na mięśniach czworobocznych. Następnie wykonywana jest iniekcja botoksem.

Zabieg trwa ok. 15-30 minut, a bezpośrednio po nim można wrócić do codziennej aktywności. Odradzany jest jedynie duży wysiłek fizyczny, gorące kąpiele, korzystanie z sauny przez co najmniej kilka dni po zabiegu.

Przeciwwskazania do zabiegu

Przeciwwskazaniami do iniekcji botoksu są:

  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, np. miastenia gravis czy zespół Lamberta Eatona,
  • uczulenie na którykolwiek składnik preparatu Botox,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi i stosowanie leków przeciwzakrzepowych.

Ponadto do czasowych przeciwwskazań zalicza się okres ciąży i karmienia piersią, czynne stany zapalne w miejscu iniekcji, terapia farmakologiczna niektórymi lekami, np. aminoglikozydami.