Skleroterapia

Skleroterapia to jedna z najpopularniejszych metod likwidowania żylaków i usuwania pajączków naczyniowych. Jest zabiegiem o wysokiej skuteczności, a przy tym mało inwazyjnym, prawie całkowicie bezbolesnym i nie wymaga zastosowania znieczulenia. Uznaje się ją za “złoty standard” w przypadku leczenia małych żylaków i teleangiektazji (tzw. pajączków). Skleroterapia - obok laserowego zamykania żylaków i miniflebektomii - stanowi alternatywę dla chirurgicznej, wysoce inwazyjnej metody usuwania żylaków.

Przewagą skleroterapii nad leczeniem operacyjnym jest możliwość jej przeprowadzenia w warunkach ambulatoryjnych, bez konieczności znieczulenia całkowitego, w krótkim czasie i bez urazu tkanek. Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do normalnych czynności, a chodzenie po zabiegu jest wręcz koniecznością, w odróżnieniu do zaleceń po chirurgicznym usunięciu żylaków.

Skleroterapia polega na dożylnym podaniu środka obliterującego, który powoduje zamknięcie i zarośnięcie światła żylaka. W zależności od tego, w jakiej formie występuje ten środek, skleroterapię dzielimy na:

 • skleroterapię klasyczną (inaczej płynową lub farmakologiczną) - w tym przypadku środek posiada konsystencję płynną, a metoda polecana jest do likwidacji małych zmian (zazwyczaj o średnicy od 1 mm do 4 mm),
 • skleroterapię piankową - podczas której używany jest preparat w formie pianki (mieszanina leku i powietrza), który - ze względu na swoją objętość - lepiej przylega do żylaków o większej średnicy (zazwyczaj od 4 mm do 8 mm) i tym samym skuteczniej je likwiduje.

Przebieg zabiegu skleroterapii płynowej i piankowej jest taki sam, pacjent nie zauważy żadnych różnic. W obu przypadkach nie wykonuje się nacięć skóry, dlatego po usunięciu żylaków nie zostają blizny.

Odmianą tego zabiegu jest też mikroskleroterapia, przeznaczona do usuwania niewielkich zmian naczyniowych, np. w żyłach siatkowatych. W tym przypadku preparat podaje się przy pomocy bardzo cienkiej igły i w małych odstępach.

Wszystkie zabiegi poprzedzane są indywidualną konsultacją!

By umówić się na zabieg, zadzwoń pod numer: 664-029-922 lub wyślij wiadomość.


Wskazania do skleroterapii

Główne wskazania do zabiegu skleroterapii to:

 • teleangiektazje (tzw. pajączki, czyli naczynia o średnicy do 1 mm), również zlokalizowanych na udach i w okolicy kostek,
 • żylaki siatkowate (o średnicy 2-4 mm),
 • żylaki niewydolnych żył przeszywających i powierzchownych (zazwyczaj o średnicy do 8 mm),
 • żylaki, które pozostały po wcześniejszych interwencjach (tzw. żylaki resztkowe) lub są nawrotowe,
 • niegojące się owrzodzenia żylne (interwencja chirurgiczna w tym przypadku może wiązać się z licznymi powikłaniami)

Przeciwwskazania do zabiegu

Do przeciwwskazań bezwzględnych zalicza się:

 • uczulenie na środek obliterujący,
 • ostrą zakrzepicę żył głębokich,
 • infekcję ogólnoustrojową o ciężkim przebiegu,
 • zatorowość płucną.

Ponadto zabiegu na ogół nie wykonuje się u kobiet w ciąży, pacjentów, których ogólny stan zdrowia jest zły, cierpiących na miażdżycę oraz w przypadkach, gdy istnieje duże ryzyko zakrzepowe. Są to jednak przeciwwskazania względne i to lekarz podejmuje ostateczną decyzję, czy można przeprowadzić zabieg.

Przebieg zabiegu w klinice Re Vitae Kielce

Przed zabiegiem wykonywane jest USG metodą Dopplera, dzięki czemu lekarz ocenia zmiany i przebieg naczyń krwionośnych. Na tej podstawie podejmuje też decyzję, czy zastosować środek w formie płynu czy pianki.

Sam zabieg polega na wprowadzeniu preparatu do żyły za pomocą cienkiej igły. Trwa on ok. 15-30 minut. W zależności od wybranej metody oraz charakterystyki zmian, zabieg może być przeprowadzany pod kontrolą USG (tzw. echoskleroterapia).

Po zabiegu stosowana jest kompresjoterapia - najczęściej zakłada się pacjentowi specjalną pończochę kompresyjną lub opaskę elastyczną.

Efekty skleroterapii i postępowanie po zabiegu

Zamykanie naczyń po zabiegu skleroterapii trwa zazwyczaj 3-4 tygodnie, natomiast proces wchłaniania zajmuje od 1 do 6 miesięcy. Jest on uzależniony m.in. od stopnia zaawansowania zmian, wielkości zamykanych żył i ogólnych predyspozycji pacjenta. W wielu przypadkach wystarczy jeden zabieg, by skutecznie usunąć teleangiektazje i żylaki, ale czasem konieczne jest powtórzenie zabiegu (nawet 3-4 razy). W tym przypadku także wiele zależy od stopnia zaawansowania zmian i ich charakteru.

Bezpośrednio po zabiegu pacjent może wrócić do codziennej aktywności, zalecane są spacery. Powinno się natomiast unikać długotrwałego siedzenia lub stania, a także intensywnego wysiłku fizycznego (przynajmniej przez 2 tygodnie po zabiegu). Odradzane są także gorące kąpiele, opalanie czy korzystanie z solarium.

Cennik

Usługa

Cena

Konsultacja lekarska

100 zł

Konsultacja lekarska z USG Doppler

150 zł

Skleroterapia

od 250 zł

Uwaga! Obowiązujące i aktualne ceny zabiegów znajdują się w cenniku. W przypadku zmian, staramy się aktualizować ceny również na stronach poszczególnych zabiegów, choć może to odbywać się z niewielkim opóźnieniem.