Miniflebektomia (szydełkowanie żył) - przygotowanie do zabiegu

Miniflebektomia (nazywana też flebektomią Mullera lub flebektomią ambulatoryjną) to chirurgiczne usunięcie żylaków, wykonywane przez niewielkie nacięcia na skórze. Podczas zabiegu używane są specjalne narzędzia chirurgiczne, w tym haczyki przypominające szydełko, dlatego zabieg popularnie określany jest też jako “szydełkowanie żył”.

Miniflebektomia jest stosunkowo małoinwazyjnym zabiegiem, przeprowadzanym w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych. Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do domu i do codziennej aktywności. Ze względu na to, że nacięcia są niewielkich rozmiarów, to po kilku miesiącach stają się praktycznie niewidoczne.

Chociaż zabieg należy do operacyjnych metod leczenia żylaków kończyn dolnych, to jednak znacznie różni się od strippingu żył, czyli tradycyjnej i wysoko inwazyjnej metody chirurgicznej. W obu zabiegach konieczne jest wykonanie nacięć, ale w przypadku miniflebektomii są to nacięcia kilkumilimetrowe, a do strippingu żył wymagane są dwa nacięcia kilkucentymetrowe. Warto też podkreślić, że miniflebektomia jest stosowana do leczenia żylaków powierzchownych, a stripping głównie do usuwania niewydolnych pni żylnych.

Miniflebektomię można wykonywać jako samodzielny zabieg, ale także łączyć ją z innymi metodami, przede wszystkim laserowym usuwaniem żylaków, skleroterapią lub strippingiem żył. Przykładowo - jeśli u pacjenta wzdłuż przebiegu żyły, która wymaga zamknięcia, występują liczne teleangiektazje (tzw. “pajączki”), to lekarz może najpierw przeprowadzić zabieg skleroterapii, a następnie wykonać miniflebektomię.

Wszystkie zabiegi poprzedzane są indywidualną konsultacją!

By umówić się na zabieg, zadzwoń pod numer: 664-029-922 lub wyślij wiadomość.


Wskazania do miniflebektomii

Głównymi wskazaniami do wykonania zabiegu miniflebektomii są:

  • żylaki odchodzące od głównych pni żylnych, np. odgałęzienia żyły odpiszczelowej,
  • żylaki siatkowate,
  • żylaki o dużej średnicy, których nie da się usunąć metodami mniej inwazyjnymi (skleroterapią),
  • przewlekła niewydolność żylna, której towarzyszą owrzodzenia, ale nie wymaga ona hospitalizacji.

Przeciwwskazania do zabiegu

Zabiegu miniflebektomii nie wykonuje się u osób:

  • z niewydolnością żył odpiszczelowej i odstrzałkowej (głównych pni żylnych),
  • cierpiących na choroby żył głębokich.

Ponadto istnieją przeciwwskazania względne, do których zaliczamy okres ciąży, zaburzenia krzepnięcia krwi, infekcje skórne, choroby ogólnoustrojowe o ciężkim przebiegu.

Przebieg zabiegu w klinice Re Vitae Kielce

Zabieg poprzedzony jest oczywiście konsultacją lekarską i wykonaniem USG metodą Dopplera. Dzięki badaniu obrazowemu, lekarz może dokładnie sprawdzić zakres zmian, zobaczyć ewentualne skrzepliny itd. Konieczne będzie także zbadanie stanu żył głębokich, by wykluczyć główne przeciwwskazania do zabiegu.

Bezpośrednio przed zabiegiem zaznaczany jest przebieg żylaków za pomocą specjalnego markera. Dzięki temu lekarz wie, w których miejscach powinien wykonać nacięcia. Następnie podawany jest środek znieczulający.

Lekarz wykonuje mikronacięcia skóry (kilkumilimetrowe), przez które wprowadza haczyk (narzędzie chirurgiczne przypominające szydełko). Pozwala on uchwycić żyłę i wyciągnąć ją za pomocą kleszczyków. Lekarz przecina żyłę i wykonuje kolejne nacięcie na skórze, by usunąć następnego żylaka.

Po zabiegu nie zakłada się szwów, wystarczy tylko założyć opatrunek i bandaż elastyczny.

Efekty miniflebektomii i postępowanie po zabiegu

Miniflebektomia daje trwałe efekty, choć jeśli pacjent cierpi na przewlekłą niewydolność żylną, to w jej przebiegu mogą powstać nowe żylaki. Zaletą tej metody jest to, że można wybiórczo usunąć zmienione naczynia, a zdrowe żyły pozostawić nienaruszone.

Jeśli chodzi o efekt estetyczny, to jest on bardzo dobry - mikronacięcia po kilku miesiącach stają się praktycznie niewidoczne.

Okres gojenia wynosi ok. 10-14 dni. W tym czasie należy zrezygnować z intensywnej aktywności fizycznej, gorących kąpieli, opalania i wizyt w saunie lub solarium.

Cennik

Usługa

Cena

Konsultacja lekarska

100 zł

Konsultacja lekarska z USG Doppler

150 zł

Miniflebektomia (pojedyncze wycięcie żylaka)

od 300 zł do 1000 zł

Uwaga! Obowiązujące i aktualne ceny zabiegów znajdują się w cenniku. W przypadku zmian, staramy się aktualizować ceny również na stronach poszczególnych zabiegów, choć może to odbywać się z niewielkim opóźnieniem.