Co na żylaki? Wyjaśniamy, jak leczyć żylaki nóg zabiegami mało inwazyjnymi

Co na żylaki? Kobieta po zabiegu leczenia żylaków

Żylaki nóg to jeden z najczęstszych problemów układu krwionośnego, z którym zmaga się co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna. Początkowo choroba objawia się charakterystycznymi pajączkami, obrzękiem – zwłaszcza w kostkach, a w późniejszym stadium widoczne są nabrzmiałe wystające żyły. Żylaki to nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny, dlatego należy je leczyć. Jakie metody są najlepsze? Co na żylaki polecają specjaliści?

Żylaki na nogach to nic innego jak patologicznie poszerzone naczynia żylne układu powierzchniowego. Są one również najczęściej występującym objawem bardziej złożonego problemu – przewlekłej niewydolności żylnej – schorzenia powstającego w wyniku zastoju krwi w żyłach.

Żylaki mogą występować w postaci sznurów, wrzecion, kłębów, a niekiedy widoczne są jako balonowate uwypuklenia na nogach.

Czynniki przyczyniające się do powstawania żylaków

Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia żylaków są m.in:

  • Predyspozycje genetyczne – jeśli problem występował u rodziców czy dziadków, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawi się też w kolejnych pokoleniach.
  • Płeć – żylaki częściej występują wśród kobiet. Szacuje się, że w krajach Europy Zachodniej problem ten dotyka aż 20-50% pań.
  • Tryb życia – np. praca wymuszająca długotrwałe siedzenie lub stanie.
  • Otyłość – u osób z nadwagą często występują problemy hormonalne sprzyjające powstawaniu zakrzepicy oraz zaburzenia odpływu krwi do kończyn.
  • Zmiany ilościowe i jakościowe w budowie elastyny i kolagenu, prowadzące do zmniejszenia elastyczności naczyń żylnych.
  • Zaburzenia procesów biochemicznych – m.in. nieprawidłowe działanie enzymów lub wadliwy proces apoptozy, czyli zaprogramowanej śmierci komórek.

Niestety nieleczone żylaki to ryzyko groźnych dla zdrowia powikłań: zakrzepowego zapalenia żył, krwawień, owrzodzeń żylnych czy przewlekłego zapalenia skóry, a nawet zatoru płucnego.

Diagnostyka żylaków - badanie USG Doppler
Badanie USG Doppler – diagnostyka żylaków

W niedalekiej przeszłości jedynym sposobem na żylaki była interwencja chirurgiczna. Inwazyjne zabiegi przeprowadzane są do dziś dając dobre efekty, ale mają swoje wady. Należą do nich m.in. konieczność pobytu w szpitalu, długi okres rekonwalescencji i większe ryzyko powikłań w porównaniu do bardziej nowoczesnych metod.

Obecnie pacjenci mogą skorzystać z równie skutecznych, za to mniej inwazyjnych sposobów usuwania żylaków, dzięki czemu częściej zgłaszają się po pomoc.

Szacuje się, że w krajach wysoko rozwiniętych ok. 80% zabiegów stanowią procedury mało inwazyjne.

Co na żylaki, czyli jak leczyć żylaki na nogach?

Kiedy na nogach zauważalne są pierwsze niepokojące objawy, warto od razu skonsultować się ze specjalistą, czyli flebologiem. Szybko podjęte leczenie zawsze jest bardziej polecanym podejściem niż usuwanie zaawansowanych zmian.

Wśród skutecznych i mało inwazyjnych sposobów na żylaki, wymienić można skleroterapię, miniflebektomię oraz wewnątrznaczyniowe zamykanie żylaków EVLT. Zabiegi te wykonujemy w naszej klinice.

Skleroterapia

Skleroterapia jest szczególnie polecana, gdy pacjenci pytają, jak pozbyć się żylaków w początkowym stadium. To procedura bardzo skuteczna w przypadku teleangiektazji (poszerzonych naczyń krwionośnych) i małych żylaków. Metoda polega na podaniu specjalnego środka do światła naczynia poprzez iniekcję. Jej celem jest uszkodzenie ściany żyły i doprowadzenie do kontrolowanego stanu zapalnego. W efekcie dochodzi do włóknienia i zrośnięcia naczynia.

Wyróżnia się:

  • Skleroterapię klasyczną – do wnętrza żylaków podaje się roztwór, a wszystko odbywa się pod kontrolą wzrokową.
  • Skleroterapię piankową – środek sklerotyzujący to pianka, dzięki czemu można zamykać żylaki o większej średnicy.
  • Mikroskleroterapię – iniekcję wykonuje się przy pomocy cieniutkiej igły w bardzo bliskich odstępach z małą ilością roztworu. W ten sposób zamyka się niewielkie zmiany naczyniowe.
  • Skleroterapię pod USG – igła wprowadzana jest pod kontrolą USG, dzięki czemu można bardzo precyzyjnie nakłuć głęboko zlokalizowane żylaki.

Zabieg trwa ok. 30 minut, nie wymaga znieczulenia i zakładania szwów w przeciwieństwie do operacji chirurgicznej. Okres rekonwalescencji jest bardzo krótki – wynosi od 2 do 7 dni.

Skleroterapia - leczenie żylaków i "pajączków"

Miniflebektomia

Miniflebektomia to kolejna odpowiedź na pytanie o to, jak leczyć żylaki w sposób mało inwazyjny.

Miniflebektomia nazywana jest potocznie “szydełkowaniem żył”, ponieważ w czasie zabiegu używa się specjalnych szydeł chirurgicznych. To skuteczna metoda usuwania dużych i rozległych splotów żylakowych, w przypadku których skleroterapia nie przynosi zadowalających efektów. Zabieg polega na wyciąganiu żylaków przy pomocy malutkich haczyków, poprzez kilkumilimetrowe nacięcia w skórze.

Zaletą procedury w porównaniu do tradycyjnej operacji, jest to, że miniflebektomię przeprowadza się w trybie chirurgii jednego dnia w znieczuleniu miejscowym a nie ogólnym. Ponadto zabieg nie wymaga zakładania szwów ani długiego okresu rekonwalescencji.

EVLT – zamykanie żylaków laserem

EVLT (wewnątrznaczyniowe zamykanie żylaków laserem) to nowoczesna i dająca bardzo dobre efekty metoda leczenia nawet bardzo dużych, widocznych żylaków kończyn dolnych.

Procedura polega na wprowadzeniu do żylaka włókna lasera, a następnie na zamknięciu światła niewydolnej żyły przy pomocy wiązki laserowej. Włókno laserowe wprowadzane jest przez specjalną igłę.

Laserowe leczenie żylaków - EVLT

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, a pacjent przez 2-3 tygodnie powinien nosić specjalną pończochę uciskową. Mała inwazyjność pozwala szybko wrócić do codziennego życia. Te zalety sprawiły, że w Stanach Zjednoczonych zamykanie żylaków laserem prawie całkowicie wyparło tradycyjne metody operacyjne. Metoda EVLT jest także bardzo popularna w Europie i coraz chętniej korzystają z niej także pacjenci w Polsce.

Wybór metody usuwania żylaków i leczenie hybrydowe

O tym, jak leczyć żylaki nóg, zawsze decyduje lekarz na podstawie wywiadu z pacjentem, oględzin oraz badań, m.in. USG Dopplera żył.

W niektórych przypadkach stosuje się hybrydowe leczenie żylaków, czyli wykorzystanie dwóch lub trzech uzupełniających się metod, dobieranych indywidualnie do potrzeb pacjenta.

W ramach leczenia łączonego, w zależności od stanu klinicznego pacjenta, można zaproponować np. laseroterapię połączoną ze skleroterapią.

Wyżej wymienione zabiegi – wykonywane samodzielnie lub hybrydowo – zyskują coraz większe uznanie wśród lekarzy i pacjentów. Dają one zdecydowanie lepsze efekty zarówno zdrowotne, jak i estetyczne niż tradycyjne operacje chirurgiczne. Bardzo ważnym atutem procedur mało inwazyjnych jest brak konieczności „poprawek”. W przypadku operacji z użyciem skalpela pacjenci często wymagali tzw. reoperacji, żeby osiągnąć zamierzony efekt.

Należy jednak pamiętać, że w celu uzyskania zadowalających rezultatów zabiegu, warto wybrać sprawdzoną klinikę wyposażoną w nowoczesny sprzęt oraz flebologa z doświadczeniem i rekomendacjami.

Masz pytania?

Jeśli masz jakieś pytania po przeczytaniu artykułu koniecznie zadzwoń lub napisz do nas! Czekamy na Ciebie!