Botoks czy kwas hialuronowy? A może wypełnianie zmarszczek własnym tłuszczem (lipofilling)?

Botoks czy kwas hialuronowy do usuwania zmarszczek

Kwas hialuronowy czy botoks? Co wybrać, poszukując sprzymierzeńca w walce o młodą, piękną skórę? Odpowiedź brzmi: to zależy. W pojedynku „kwas hialuronowy a botoks” nie ma faworyta. Obie te substancje mają wysoką skuteczność działania, a wybór zależeć powinien od rodzaju zabiegu, jak i efektu, który chcemy osiągnąć. 

Kwas hialuronowy czy botoks? Podobieństwa i różnice

Botoks i kwas hialuronowy są substancjami od lat z powodzeniem stosowanymi w gabinetach medycyny estetycznej na całym świecie. Wygładzają zmarszczki, przywracają naszej skórze sprężystość, elastyczność i odpowiednie napięcie oraz poprawiają – na przekór grawitacji – kształt i rysy twarzy.

Zarówno zabiegi przy użyciu toksyny botulinowej, jak i zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego są praktycznie bezbolesne, małoinwazyjne i bardzo rzadko występują po nich powikłania.

Co ważne – efekty zastosowania botoksu, jak i kwasu widoczne są w ciągu kilku dni od iniekcji. Rezultaty osiągnięte dzięki toksynie botulinowej i kwasowi hialuronowemu nie są jednak stałe. Zabiegi należy powtarzać zgodnie z harmonogramem, ustalonym przez lekarza medycyny estetycznej.

Główna i najbardziej istotna różnica pomiędzy botoksem a kwasem hialuronowym polega na różnym mechanizmie działania obu substancji. Toksyna botulinowa hamuje przesyłanie impulsów nerwowych, paraliżując w okolicy wstrzyknięcia mięśnie odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek dynamicznych, związanych z mimiką twarzy. Kwas hialuronowy uzupełnia natomiast tkankę w miejscu wstrzyknięcia, redukując i likwidując zmarszczki poprzez ich wypełnienie od wewnątrz.

Botoks czy kwas hialuronowy? Działanie i zastosowanie

Biorąc pod uwagę różnice oraz podobieństwa pomiędzy kwasem hialuronowym a botoksem z powodzeniem korzystać możemy z obu tych substancji, w zależności od potrzeb i kondycji naszej skóry. Nierzadko w gabinetach medycyny estetycznej toksyna botulinowa stosowana jest w połączeniu z kwasem hialuronowym, oczywiście w odpowiednim odstępie czasu. Po wygładzeniu skóry botoksem, zmarszczki uzupełnić można kwasem hialuronowym, osiągając efekt w postaci znacznego odmłodzenia skóry.

Jak działa botoks i kiedy go stosować?

Korekcja zmarszczek przy pomocy botoksu należy do jednych z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej. Czym jest botoks, jak działa oraz jakie ma zastosowanie?

Toksyna botulinowa, określana potocznie botoksem, jest neurotoksyną wytwarzaną przez pałeczki jadu kiełbasianego, czyli przez Gram-dodatnie bakterie beztlenowe.

W medycynie estetycznej botoks stosowany jest głównie do usuwania zmarszczek mimicznych, powstałych na skutek stałych, powtarzalnych ruchów mięśni twarzy podczas śmiania się, marszczenia brwi oraz mrużenia oczu. Dzięki toksynie botulinowej pozbyć możemy sie zarówno poziomych, jaki i pionowych zmarszczek na czole (tzw. lwiej bruzdy). Botoks używany jest również do likwidacji „kurzych łapek”, czyli zmarszczek w okolicy kąta zewnętrznego oka.

Usuwanie zmarszczek botoksem - zabieg w Re Vitae Kielce
Wygładzanie zmarszczek botoksem w naszej klinice Re Vitae Kielce

Preparat stosowany jest także do łagodzenia zmarszczek wokół ust oraz redukowania zmarszczek na szyi. Przy pomocy toksyny botulinowej możliwe jest ponadto podniesienie opadających brwi oraz delikatnie uniesienie kącików ust.

Zabieg przy użyciu botoksu polega na wstrzyknięciu do wybranych mięśni twarzy niewielkiej, odpowiednio dobranej przez lekarza dawki oczyszczonej toksyny botulinowej typu A.  W okolicy twarzy poddanej terapii dochodzi do rozluźnienia mięśni, odpowiadających za powstawanie zmarszczek oraz widocznego wygładzenia skóry. Pełen efekt działania botoksu widoczny jest do 14 dni od zabiegu, a rezultaty utrzymują się od 4 do 5 miesięcy. Iniekcje należy powtarzać co 5-6 miesiecy, ale nie częściej niż co trzy miesiące.

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu przy użyciu botoksu jest między innymi nadwrażliwość na toksynę botulinową typu A lub jakikolwiek składnik preparatu, ciąża i okres karmienia piersią, choroby złącza nerwowo-mięśniowego oraz infekcje i schorzenia bakteryjne skóry.

Dzień przed zabiegiem nie należy spożywać alkoholu ani zażywać leków wpływających na krzepnięcie krwi (np. aspiryny). Bezpośrednio po zabiegu niewskazane są loty samolotem. Do kilku godzin po zabiegu należy unikać wzmożonego wysiłku fizycznego i gwałtownych zmian temperatury otoczenia. Nie zaleca się również gorących kąpieli oraz korzystania z solarium i sauny.

Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy jest obecnie najbardziej popularnym wypełniaczem, czyli substancją posiadającą zdolność do wypełniania ubytków oraz modelowania konturów ciała. Szerzej o jego zastosowaniu piszemy na stronie: wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym.

Wykorzystywany podczas zabiegów syntetyczny kwas hialuronowy, otrzymywany z bakterii Streptococcus equi i oczyszczany zgodnie obowiązującymi normami, jest niemal w stu procentach kompatybilny biologicznie z organicznym kwasem hialuronowym występującym w naszym organizmie.

Preparaty na bazie kwasu hialuronowego o różnym stopniu usieciowienia stosowane są do korekcji zarówno płytkich, drobnych zmarszczek, zlokalizowanych najczęściej w okolicy oczu i ust, jak i głębokich zmarszczek oraz bruzd. Kwas hialuronowy doskonale sprawdza się również w przypadku niwelowania bruzd nosowo-wargowych, zmarszczek między brwiami oraz tak zwanej „doliny łez”.

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym - Re Vitae Kielce
Wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym – efekty zabiegu w Re Vitae Kielce

Kwas hialuronowy stosowany jest ponadto z dobrym efektem do modelowania konturów i uzupełniania objętości policzków oraz dolnej części twarzy. Przy pomocy kwasu hialuronowego możliwe jest także wypełnianie i konturowanie ust.

Podczas trwającego około 15-30 minut zabiegu, preparat z kwasem hialuronowym wstrzykiwany jest do tkanek przy pomocy cienkich igieł lub tępych kaniuli. Pełne rezultaty widoczne są już do dwóch dni, a efekty utrzymują się do roku czasu. Co ważne – kwas hialuronowy ma długofalowe działanie i nawet po całkowitym wchłonięciu preparatu skóra nadal wygląda lepiej niż przed zabiegiem: pozostaje bardziej jędrna, sprężysta i nawilżona.

Zabiegi przy użyciu kwasu hialuronowego są całkowicie bezpieczne i nie wywołują reakcji alergicznych. Ewentualne zaczerwienienia, niewielkie obrzęki lub delikatny ból w miejscu wstrzyknięcia preparatu ustępują w ciągu 72 godzin od zabiegu.

Lipofilling (lipotransfer) – odmładzanie własnym tłuszczem

Oprócz botoksu i kwasu hialuronowego, popularną metodą przywracania skórze młodego wyglądu jest lipotransfer, czyli przeszczep autologicznej tkanki tłuszczowej. Pobrana od pacjenta tkanka tłuszczowa z okolic brzucha, ud, kolan lub pośladków – po specjalnym przygotowaniu – przeszczepiana jest w inne miejsce: na twarz, dłonie albo szyję. Dzięki temu zabiegowi te części ciała odzyskują utraconą z biegiem czasu objętość.  Dodatkowo, znajdujące się w tkance tłuszczowej komórki macierzyste, stymulują proces odnowy skóry.

Przeszczep tłuszczu (lipofilling) do odbudowy objętości twarzy i wypełniania zmarszczek - Re Vitae Kielce
Zabieg odbudowy objętości twarzy i wypełniania zmarszczek w Re Vitae Kielce

Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu przeszczepu tłuszczu jest między innymi utrata owalu oraz asymetria twarzy, opadające policzki nazywane potocznie „chomikami” oraz zmarszczki, bruzdy i fałdy nosowo-wargowe. Lipotransfer skutecznie modeluje ponadto pośladki, powiększa i ujędrnia piersi, a także doskonale radzi sobie z utratą elastyczności skóry zarówno twarzy, szyi, jak i rąk.

Dlaczego wybrać ten rodzaj zabiegu zamiast botoksu lub kwasu hialuronowego? Efekty profesjonalnie wykonanego lipofillingu utrzymują się średnio od około 2 do nawet ponad 10 lat. Sam zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, bez konieczności hospitalizacji, a pierwsze rezultaty widoczne są już po około trzech dniach.

Oczywiście o wyborze najlepszej metody zawsze powinien decydować lekarz, ale warto sprawdzić, ile różnego rodzaju zabiegów oferuje dana klinika. Im jest ich więcej, tym łatwiej dopasować metodę do potrzeb pacjenta i kondycji jego skóry.

Masz pytania?

Jeśli masz jakieś pytania po przeczytaniu artykułu koniecznie zadzwoń lub napisz do nas! Czekamy na Ciebie!